Niejednokrotnie informowaliśmy już o wielu próbach wyłudzeń pieniędzy od starszych osób, przy wykorzystaniu tzw. metod "na wnuczka" czy "na policjanta". Przez dwa dni policjanci z Żywca zostali powiadomieni o 5 takich przypadkach. Niestety jedna z wytypowanych przez oszustów kobiet uwierzyła w opowiedzianą przez nich historię i zdecydowała się przekazać im pieniądze.

Tym razem oszuści podawali się za policjantów, choć wcześniej zdarzały się próby oszustw, gdzie podszywali się oni za prokuratorów, a nawet księży. Najczęściej opowiadają oni o rzekomym wypadku, zatrzymaniu kogoś z rodziny czy planowanym napadzie. Zdarzały się również sytuacje, podczas których przestępcy wmawiali rozmówcom, iż są funkcjonariuszami CBŚP i posiadają informację, że do banku, w którym osoba ma zdeponowane oszczędności, włamali się hakerzy. Konieczne ich zdaniem jest wówczas natychmiastowe wypłacenie gotówki i przekazanie wyznaczonej osobie lub przelanie jej na "bezpieczne" konto, należące oczywiście do oszustów. Często zdarza się również stosowanie gróźb dotyczących pociągnięcia do odpowiedzialności w razie niespełnienia ich poleceń.

Żywiecka policja przypomina: PRAWDZIWI POLICJANCI NIE MOGĄ PRZYJMOWAĆ PIENIĘDZY, NAKAZAĆ ICH WYPŁATY LUB DOKONANIA PRZEKAZU POD WSKAZANE KONTO! PONADTO NIE INFORMUJĄ OSÓB POSTRONNYCH O TOKU PROWADZONYCH PRZEZ NICH ŚLEDZTW PRZEZ TELEFON!

Każdy niepokojący telefon trzeba koniecznie zgłosić na policję pod numerem 997 lub 112.

 

Źródło: zywiec.slaska.policja.gov.pl/k32/informacje/wiadomosci/198620,Oszustwa-na-policjanta-Apel-zywieckiej-policji.html

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły