Ponad 70 przekroczeń prędkości

We wtorek na drogach powiatu policjanci prowadzili akcję ”Prędkość”. W działania zaangażowani byli funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego z Żywca, policjanci z Bielska-Białej oraz ze Szkoły Policji w Katowicach. Działania policjantów sprowadzały się przede wszystkim do kontroli prędkości kierujących. Mundurowi wykorzystywali m.in. videorejestratory oraz laserowe mierniki prędkości.

Niestety wyniki tych działań nie są optymistyczne. Przy niezbyt sprzyjającej podróżowaniu samochodem pogodzie, policjanci ujawnili aż 76 wykroczeń polegających na przekroczeniu prędkości przez kierujących. Wiele z tych wykroczeń miało miejsce w rejonie przejść dla pieszych.

Trzech spośród tych kierujących w najbliższym czasie będzie musiało zmienić pozycję kierowcy samochodu na jego pasażera. Jeden z kontrolowanych, 25-letni mieszkaniec powiatu w terenie zabudowanym gnał aż 105 km/h. To oczywiście poskutkowało zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące. Pozostała dwójka kierujących postanowiła kierować pomimo znajdowania się w stanie po użyciu alkoholu.

Kierował pomimo zatrzymania uprawnień

Również wczoraj ok. 10:50 policjanci z KP w Łodygowicach zatrzymali w Lipowej 45-letniego mieszkańca powiatu. Kierowca Audi kierował swoim pojazdem pomimo posiadania decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Od maja 2015 roku jest to przestępstwo, a karę za nie określa art. 180a kodeksu karnego.

Art. 180a. K.K.
Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Pijany pojechał samochodem w nocy na zakupy 

Wczoraj niedługo po północy policjanci z Węgierskiej Górki zostali powiadomieni, że do jednego ze sklepów monopolowych na ulicy Zielonej przyjechał mężczyzna. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że mężczyzna ten sprawiał wrażenie kompletnie pijanego. Szczęśliwy 31-letni kierowca Opla Astry ze świeżo nabytymi artykułami w ręce, udał się do samochodu, a następnie zapewne skierowałby się kontynuować imprezę, ale tak szczęśliwie się nie stało. Jego plany pokrzyżowali świadkowie zajścia, którzy niezwłocznie wezwali policję. 

Przybyli na miejsce funkcjonariusze z Węgierskiej Górki poddali mieszkańca powiatu badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. Wynik dla nikogo nie był zaskoczeniem, gdyż mężczyzna wydmuchał przeszło 3 promile alkoholu.To jednak nie wszystko. Kompletnie pijany 31-latek znieważał policjantów podczas interwencji, za co dzisiaj, już po wytrzeźwieniu, usłyszał zarzuty. W więzieniu może spędzić teraz nawet 2 lata. 

Zatrzymany poszukiwany przez sąd

Przed paroma dniami policjanci z Rajczy dokonywali kontroli drogowej pojazdu kierowanego przez 23-letniego mieszkańca powiatu bielskiego. Spotkanie to dla kierowcy Fiata Seicento nie miało pozytywnego zakończenia. Stało się tak dlatego, że szybko wyszło na jaw, iż mężczyzna posiada czynny zakaz prowadzenia pojazdów, który został wydany przez Sąd Rejonowy w Pszczynie. Gdyby tego było mało, 23-latek był poszukiwany również przez pszczyński sąd, ze względu na unikanie odbycia kary pozbawienia wolności.

Wobec tego dalsza jego jazda nie mogła być kontynuowana jego własnym pojazdem, a policjanci zobligowani byli do zaproszenia go na tylną kanapę swojego radiowozu. Zmienił się także cel podróży poszukiwanego, gdyż mundurowi zawieźli go policyjnego aresztu, a najbliższy rok spędzi w areszcie śledczym, gdzie będzie odpokutowywał swoje winy. Warto zwrócić także uwagę na fakt, że mężczyznę prawdopodobnie będzie czekać kolejne spotkanie z wymiarem sprawiedliwości, gdyż prowadzenie pojazdu pomimo zakazu wydanego przez sąd jest kolejnym jego przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3.
Źródło:
zywiec.slaska.policja.gov.pl/k32/informacje/wiadomosci/200454,Z-ulicy-prosto-do-aresztu.html
zywiec.slaska.policja.gov.pl/k32/informacje/wiadomosci/200440,Kierowalchocnie-powinien.html
zywiec.slaska.policja.gov.pl/k32/informacje/wiadomosci/200433,Ponad-70-kierowcow-jechalo-za-szybko.html 

zywiec.slaska.policja.gov.pl/k32/informacje/wiadomosci/200509,Nocny-wypad-do-sklepu-zakonczony-w-policyjnym-areszcie.html

Udostępnij Drukuj E-mail