Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

Od poniedziałku policjanci z Żywca cieszą się nowym pojazdem, który zasili flotę ich radiowozów. Wczoraj w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyło się uroczyste przekazanie 34 nowych samochodów marki Toyota Auris Touring Sports. Cechą, która wyróżnia te pojazdy z szeregu innych, choć na pierwszy rzut oka jest niewidoczna, jest hybrydowa jednostka napędowa.

Czym jest hybryda i jak działa? Napęd hybrydowy składa się z dwóch silników: spalinowego (benzynowego) oraz elektrycznego, które współpracują ze sobą. Dodatkowym elementem, bez którego użytkowanie silnika elektrycznego nie może się odbywać, są akumulatory hybrydowe. Podczas postoju silnik jest wprowadzony w stan spoczynku i nie emituje spalin. W czasie spokojnego ruszania, do prędkości ok. 50 km/h wykorzystywany jest tylko silnik elektryczny, co przekłada się na zużycie paliwa, a co za tym idzie emisję szkodliwych związków spalin, które równe są 0. Energia do zasilania tego silnika wytwarza się podczas hamowania pojazdu i lokowana jest w akumulatorach hybrydowych. Przy podróżowaniu ze stałą prędkością silnik spalinowy wspomaga swym działaniem silnik elektryczny. Podczas gwałtownego przyspieszania oba silniki pracują z maksymalną mocą.

Poza żywieckimi funkcjonariuszami swoje nowe Toyoty odebrali mundurowi z Bielska-Białej, Bierunia, Cieszyna, Częstochowy, Gliwic, Katowic, Mysłowic, Rybnika, Sosnowca, Świętochłowic oraz Tychów. Pieniądze na ich zakup pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, środków samorządowych oraz budżetu policji. Uroczyste przekazanie odbyło się z udziałem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Hybrydowe Aurisy dysponują silnikami o łącznej mocy 136 KM oraz momentem obrotowym o wartości 142 Nm. Pojemność skokowa silnika spalinowego to 1,8 l. Koszt każdego z 34 pojazdów to ponad 92 tys. zł. brutto. Pojazdy hybrydowe stają się na naszych drogach coraz bardziej popularne, zwłaszcza gdy taką wagę przykłada się do emisji toksycznych składników spalin. Czas pokaże, czy rewolucyjny rodzaj zasilania okaże się skuteczny i użyteczny w tak specyficznych warunkach użytkowania jakie niesie ze sobą policyjna służba.

Przypominamy, że to już drugi nowy pojazd, który w tym roku otrzymali funkcjonariusze z naszego powiatu. W styczniu policjanci z Rajczy wzbogacili się o Skodę Yeti.  Jak nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, nowa Toyota zasili tabor Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Żywcu. 

{gallery}997_6{/gallery}

 

Źródło:
KPP Żywiec/Śląska Policja/KMP Katowice

Udostępnij Drukuj E-mail