Wczoraj ok. godziny 19:00 na żywiecką komendę wpłynęło zgłoszenie dotyczące sprawowania opieki nad niemowlakiem przez rodziców znajdujących się pod wpływem alkoholu. Na miejsce udali się pospiesznie funkcjonariusze.

Pod wskazanym adresem zastali 24-letnią kobietę oraz 22-letniego mężczyznę, którzy sprawowali opiekę nad swoim 5-miesięcznym dzieckiem. Niestety policjanci musieli potwierdzić zgłoszenie, gdyż badanie alkomatem wykazało, iż obaj opiekunowie mieli blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Córeczka nieodpowiedzialnych rodziców trafiła pod opiekę rodziny. Teraz śledztwo wykaże, czy swym bezmyślnym zachowaniem rodzice nie narazili swojego dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Jeżeli się okaże, że tak było, będą mogli spędzić w więzieniu nawet po 5 lat.  

Art. 160. K.K.
§ 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 * * *

Kolejnym obywatelem, który poniedziałek zapamięta na długo, jest 40-letni mieszkaniec powiatu. Jego z kolei zatrzymali policjanci z Gilowic, gdy podróżował przez Kocoń pojazdem typu SAM (pojazd samodzielnie wykonany). Obserwując jego tor jazdy, policjanci zdecydowali się go zatrzymać, gdyż prawdopodobnie mógł znajdować się pod wpływem alkoholu.

Policyjny nos ich nie zwiódł i szybko okazało się, że mężczyzna wsiadł za kierownicę mimo posiadania w czubie blisko 2,5 promila alkoholu. To jednak dopiero początek jego kłopotów. Dalsze sprawdzenia wykazały, że 40-latek nie posiadał nigdy uprawnień do kierowania pojazdami. Ponadto pojazd, którym się poruszał, nie był dopuszczony do ruchu oraz nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia.

Teraz będzie musiał zapłacić za wszystkie z popełnionych wykroczeń w ruchu drogowym. Za jazdę pod wpływem alkoholu rozliczy go natomiast sąd.  

Art. 178a.K.K.
§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 * * *

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o akcji wodowania pierwszej z łodzi, które w sezonie letnim obsługują teren jezior w naszym powiecie. Od dzisiaj na wodzie znajduje się także łódź policjantów z Łodygowic. Do wodnego komisariatu obsługiwanego przez tę jednostkę należy teren akwenu Jeziora Żywieckiego.  Sezon wodny na obu jeziorach rozpoczyna się już w najbliższy weekend. O specyfice pracy motorowodniaków i podejmowanych przez nich działaniach pisaliśmy w artykule Motorowodniacy z Gilowic w gotowości.


Źródło:
KPP Żywiec

Udostępnij Drukuj E-mail