Na początek wracamy do sprawy nożownika z Jeleśni, w którego poszukiwania zaangażowane były liczne siły policjantów. Przypominamy, że w ubiegły czwartek ok. południa ugodził kilkukrotnie nożem swoją żonę w głowę. Po całym zdarzeniu zbiegł do pobliskiego lasu i ukrywał się przed policją. Ostatecznie został zatrzymany przed godziną 18:00 w Żywcu.

Prokurator przedstawił mu zarzut usiłowania zabójstwa. W sobotę żywiecki sąd zadecydował o zastosowaniu wobec podejrzanego 49-latka środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu. Obecnie śledczy ustalają wszystkie okoliczności zdarzenia oraz motywy działania zatrzymanego. Mężczyznę czekać będzie teraz najprawdopodobniej wiele lat spędzonych w więzieniu, gdyż według polskiego prawa, odpowiedzialność za usiłowanie zabójstwa jest taka sama jak za zabójstwo.

Art. 148.K.K.
§ 1. Kto zabija człowieka, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.

 * * *

Kolejny nietrzeźwy rodzic, który zajmował się swoim dzieckiem w rękach policji. Do jego zatrzymania doszło niedzielnym wieczorem ok. godziny 20:00 w Rajczy. 35-letnia mieszkanka powiatu ciepły wieczór spędzała ze swoją 4-letnią córką w rajczańskim parku. Niestety jej stan nie pozwalał jej na bezpieczną opiekę nad dzieckiem. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że kobieta ma w organizmie blisko promil alkoholu.

Jej córka została przekazana pod opiekę rodziny. Policyjne dochodzenie wyjaśni, czy 35-latka swym nieodpowiedzialnym zachowaniem nie naraziła dziecka na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia.

Art. 160. K.K.
§ 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 * * *

Sobota przebiegała funkcjonariuszom z naszego powiatu pod znakiem nietrzeźwych kierujących. Pierwszy z nich został zatrzymany w sobotnie południe. Wtedy na Komisariat w Rajczy wpłynęło zgłoszenie dotyczące nietrzeźwego kierującego, przemieszczającego się Seatem Cordoba z kierunku Ujsół. Gdy kierujący wjechał na rondo, pozostali uczestnicy ruchu drogowego zablokowali mu możliwość przemieszczania się.

Funkcjonariusze po dotarciu na miejsce zatrzymania pijanego kierowcy poddali go badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. Jego wynik nie był zaskoczeniem, gdyż mężczyzna wydmuchał ponad 2 promile alkoholu. 59-letni mieszkaniec powiatu oczywiście stracił prawo jazdy, a o jego dalszym losie zadecyduje sąd.


Drugie tego dnia zatrzymanie miało dramatyczny przebieg i doszło do niego w Trzebini na ul. Beskidzkiej. W tym przypadku także kluczową rolę odegrało zgłoszenie od świadka pijackiej szarży nietrzeźwego kierującego. Na miejsce zostali skierowani policjanci z żywieckiej drogówki, którzy rozpoczęli poszukiwania Peugeota 306, którym przemieszczał się podejrzany mężczyzna.

Po chwili zobaczyli poszukiwany pojazd i dali jego kierowcy sygnał do zatrzymania. 42-letni kierowca francuskiego pojazdu jednak miał inne plany i zignorował sygnał wydany przez policjantów. Niestrudzeni policjanci jednak nie poddali się i ustawili blokadę na drodze, która odniosła jednak połowiczny sukces, gdyż mężczyzna zatrzymał się przed nią, jednak zaczął uciekać pieszo. Żywieccy policjanci natomiast już wielokrotnie udowadniali, że w pieszych pościgach nie mają sobie równych i już po chwili zatrzymali uciekiniera.

Jego zachowanie może tłumaczyć stan, w jakim się znajdował. Również ten kierujący wydmuchał ponad 2 promile. 42-latka czeka poza karą za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości także odpowiedzialność za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym.

Art. 178a.K.K.
§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.Źródło:
KPP Żywiec

Udostępnij Drukuj E-mail