Nadeszła wiosna, a wraz z nią poprawa pogody. Na naszych drogach pojawiło się znacznie więcej rowerzystów, motocyklistów i motorowerzystów. Niestety wydział ruchu drogowego odnotował już też pierwsze zdarzenia drogowe z ich udziałem. Dlatego apelujemy o ostrożność!

Do groźnie wyglądającego potrącenia rowerzysty doszło 11.04 około 14.25 w Żywcu na ul. Dworcowej. Jak wstępnie ustalili policjanci, kierujący fiatem seicento, 63-letni mieszkaniec Żywca, w trakcie skrętu w lewo, nie ustąpił pierwszeństwa prawidłowo jadącemu 37-letniemu rowerzyście, doprowadzając do zderzenia z nim. W wyniku zdarzenia 37-latek z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Kierowcy seicento policjanci zatrzymali prawo jazdy. Z kolei w poniedziałek w Tresnej na ul. Żywieckiej, 23-latka, kierując motocyklem, na łuku drogi, straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na pobocze przewracając pojazd. W niedzielę, około 16.45 na ul. Plebańskiej w Świnnej, 38-letnia mieszkanka powiatu żywieckiego, kierując rowerem, zjechała z jezdni na pobocze i na nierównej powierzchni utraciła panowanie nad rowerem przewracając się. W wyniku zdarzenia kobieta doznała obrażeń ciała. W sobotę około 12.50 w Lasie, 43-letni mieszkaniec Szczecina, kierując motocyklem nie dostosował prędkości do warunków drogowych, stracił panowanie nad pojazdem przewracając go.

Gdy na drogach ruch jest wzmożony o wypadek nietrudno. Dlatego apelujemy o ostrożną jazdę do wszystkich użytkowników dróg. Pamiętajmy, że nieodpowiedzialna i brawurowa jazda może doprowadzić do wypadku i poważnych urazów!

Brak wyobraźni, nieostrożność użytkowników dróg i łamanie podstawowych przepisów to główne przyczyny tragicznych zdarzeń drogowych. Bezpieczeństwo na drodze zależy w dużej mierze od zachowania wszystkich użytkowników, w tym również rowerzystów. Przy dużym natężeniu ruchu, w różnych warunkach pogodowych, nawet najmniejszy błąd może doprowadzić do tragedii.

Apelujemy do rowerzystów o zachowanie szczególnej ostrożności, wyobraźnię i bezpieczną jazdę. Pogoda sprzyja podróżowaniu jednośladami, jednak należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznej jazdy. Kierujący tymi pojazdami uczestnicząc w wypadkach – w większym stopniu niż kierowcy samochodów, narażeni są na utratę zdrowia i życia. Nie chronią ich pasy bezpieczeństwa, karoseria i poduszki powietrzne. Ponadto trudniej jest zapanować nad jednośladem, gdy nagle straci się nad nim panowanie. Pamiętajmy, że rozważne zachowanie jest gwarancją bezpieczeństwa na drogach. Do kierowców apelujemy o to, aby z większą ostrożnością podchodzili do kierowców jednośladów i patrzyli w lusterka, bowiem chwila nieuwagi z ich strony, dla rowerzysty czy motocyklisty może zakończyć się tragicznie!

Źródło: KPP Żywiec

Udostępnij Drukuj E-mail