Pogoda sprzyja organizowaniu wycieczek rowerowych. Niestety nie każda przejażdżka jednośladem ma szczęśliwy finał. Tylko wczoraj na terenie powiatu doszło do dwóch zdarzeń drogowych, w których poszkodowani zostali rowerzyści. Apelujemy do kierowców o rozwagę i ostrożność za kierownicą, bowiem to właśnie zdarzenia z udziałem pieszych i rowerzystów często należą do najbardziej tragicznych w skutkach. Przede wszystkim dlatego, że pieszych i rowerzystów nie chronią żadne środki techniczne.

Do pierwszego zdarzenia doszło około 10.00 w Czernichowie na ul. Żywieckiej. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, 70-letni mieszkaniec powiatu żywieckiego, kierując subaru, czasie wyprzedzania, zajechał drogę 77-letniemu rowerzyście, w wyniku czego uderzył on w tył pojazdu doznając obrażeń ciała. Z kolei około 21.50 w Pewli Małej, kierujący samochodem VW Passat, 36-letni mieszkaniec powiatu żywieckiego, w czasie omijania innego pojazdu, zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie zderzył się jadącym prawidłowo 28-letnim rowerzystą. W wyniku zdarzenia rowerzysta z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Tego typu zdarzenia przypominają o tym, że rower to nie tylko beztroska przyjemność. Poruszając się nim nie chroni nas karoseria, ani poduszki powietrzne. Apelujemy do wszystkich kierujących pojazdami o to, aby dzielić się pasem jezdni z rowerzystami i wyprzedzać ich w sposób bezpieczny.

Prawo o ruchu drogowym mówi: „Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m”

Źródło: KPP Żywiec

Udostępnij Drukuj E-mail