Policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą dzisiaj ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne „SMOG". Mają one na celu eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób, np. poprzez nadmierne zadymienie wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego, co może wpływać na zwiększoną emisję spalin.

Akcja rozpoczęła się o 6.00. W działania łączyli się również policjanci z żywieckiej drogówki. Mundurowi podczas prowadzonej akcji będą również reagować na inne wykroczenia drogowe związane ze stanem technicznym pojazdów. Działania te pozwolą na wyeliminowanie z ruchu drogowego niesprawnych pojazdów zagrażających bezpieczeństwu oraz nadmiernie zanieczyszczających środowisko naturalne. W czasie działań policjanci będą również zwracać uwagę na przestrzeganie przez kierowców obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa oraz będą sprawdzać ich stan trzeźwości.

Akcja ma również charakter edukacyjny. Policjanci będą przypominali kierującym, że dający się we znaki smog, to również „zasługa” niesprawnych technicznie pojazdów emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności.

W związku z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza, a przez to negatywnym wpływem wielu substancji na zdrowie oraz życie zarówno człowieka, jak też całej fauny i flory, smog stał się problemem na skalę światową. Dlatego wszyscy powinniśmy starać się przestrzegać przepisów związanych z emisjami szkodliwych substancji. Działania potrwają do 22.00.

 

Źródło: zywiec.slaska.policja.gov.pl

Foto: Jakub Gruca / newspix.pl

Udostępnij Drukuj E-mail