Okres jesienno-zimowy to szczególnie trudny czas dla pieszych i rowerzystów. Szybko zapadający zmrok, złe warunki pogodowe, ciemne ubrania, brak oświetlenia czy chodników może niejednokrotnie doprowadzić do tragedii. Tragedii, w której ceną jest utrata zdrowia, a nawet życia. Dlatego po raz kolejny apelujemy o ostrożność i bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Wczoraj około 6.25 w Jeleśni na ul. Jana Kazimierza doszło do potrącenia rowerzysty. Jak wstępnie ustalili policjanci, kierujący skodą 25-letni mieszkaniec powiatu żywieckiego, nie zachował ostrożności i potrącił 50-letniego rowerzystę. W wyniku zdarzenia 50-latek doznał obrażeń ciała.

Po raz kolejny apelujemy o ostrożną i bezpieczną jazdę. Okres jesienno-zimowy to czas szczególnie trudny dla pieszych i rowerzystów. Dlatego przypominamy kierowcom, aby dostosowali prędkość do panujących warunków na drodze. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ!

Szczególny apel kierujemy również do pieszych i rowerzystów, którzy w tym czasie powinni również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Pieszych i rowerzystów zachęcamy zatem do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym, ponieważ w dużym stopniu poprawiają one widoczność i pozwalają uniknąć tragedii. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Źródło: KPP Żywiec

Zdjęcie poglądowe: stw24.pl