Piękna pogoda w miniony weekend sprawiła, że ratownicy GOPR Beskidy udzielili pomocy w 82 wypadkach narciarskich i 13 górskich. W działaniach dwukrotnie brał udział śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wybrane akcje i wyprawy:

  • Cyl Hali Śmietanowej: zgłoszenie problemów z oddychaniem turysty. Ratownicy udali się na dolną stację kolei Mosorny Groń, po wyjeździe na szczyt wyruszyli na skiturach w stronę osoby ratowanej. Ze względu na trudne warunki panujące na szlaku (powalone drzewa) byli zmuszeni kontynuować wyprawę ratunkową pieszo. Po przybyciu na miejsce stwierdzili wysokie ciśnienie, przyspieszone tętno, objawy częściowej centralizacji krążenia. Z powodu trudnej ewakuacji zdecydowano o zadysponowaniu śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

 

  • Pilsko: ewakuacja rannej turystki w trudnym terenie (urazy głowy, po uderzeniu w drzewo w wyniku obsunięcia się na stromym stoku).

 

  • Hala Skrzyczeńska: 13-latka po upadku na stoku i utracie przytomności przetransportowana śmigłowcem LPR do szpitala.

 

  • Rysianka: turysta po urazie głowy na skutek upadku podczas jazdy na sankach. Zaopatrzony przez ratowników z Hali Miziowej i przetransportowany do miejsca przekazania ZRM w Złatnej.

 

  • Ostre - Skrzyczne (szlak niebieski): złamanie kończyny dolnej u turysty, transport do miejsca przekazania ZRM.

Źródło: GOPR Beskidy

 
Udostępnij Drukuj E-mail