W dniu wczorajszym około godziny 18:00 w Żabnicy przy ul. Skalnej na prośbę policji, strażacy z JRG Żywiec otworzyli dom 59-letniego mężczyzny. Po wejściu do środka budynku odnaleziono ciało mężczyzny. W wyniku sprawdzenia pomieszczeń detektorem tlenku węgla, w kilku pomieszczeniach domu były one przekroczone. Prawdopodobną przyczyną powstania zagrożenia, były nieszczelne urządzenia grzewcze na paliwo stałe (węgiel, drewno).

Po raz kolejny apelujemy! To, że kończy się sezon grzewczy nie oznacza, że zagrożenie jakim jest czad – znika. Wszędzie tam, gdzie użytkowane będą instalacje grzewcze na paliwo stałe, ciekłe i gazowe to zagrożenie będzie istniało.

Od początku tzw. sezonu grzewczego tj. od 1 października 2018r. Państwowa Straż Pożarna w woj. śląskim odnotowała 1.408 zdarzeń, w tym 636 pożarów w budynkach mieszkalnych, związanych z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. W 291 przypadkach zadziałał w mieszkaniach czujnik tlenku węgla. Poszkodowanych zostało 416 osób, w tym 122 dzieci. 6 ofiar śmiertelnych od początku sezonu grzewczego.
Niestety główne przyczyny zatruć to lekceważenie lub nieznajomość przepisów i zasad bezpiecznego użytkowania urządzeń grzewczych.

Źródło: KP PSP w Żywcu/asp. sztab. Marek Tetłak

Udostępnij Drukuj E-mail