Pomimo wielu apeli i ostrzeżeń, że wypalanie traw jest szkodliwe i niebezpieczne w dniu dzisiejszym  około godziny 11.00 w  Międzybrodziu Bialskim podczas gaszenia pożaru trawy strażacy natrafili na ciało 85 letniej kobiety.

Co roku apelujemy o niewypalanie suchych traw. Jak pokazuje to powyższy przykład jest to bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia. W tym roku w powiecie żywieckim zanotowaliśmy już prawie sto takich zdarzeń. Spłonęło już prawie 15 hektarów nieużytków.

Za każdym podpaleniem stoi konkretny człowiek, niejednokrotnie wiemy kto to jest. Nie bójmy się, bądźmy odpowiedzialni, zgłaszajmy to przybyłym na miejsce strażakom lub patrolowi policji. W ten sposób możemy uratować komuś życie.

 

Przypominamy!

 

 

Wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł.

W świetle naszego prawa (Art.131 Ustawy o ochronie przyrody), kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, podlega karze aresztu albo grzywny - w szczególnych przypadkach podlega karze pozbawienia wolności do 10 lat

 

Udostępnij Drukuj E-mail