W roku bieżącym trzy szkoły podstawowe powiatu żywieckiego z Trzebini, Kamesznicy oraz z Żywca przystąpiły do prowadzonej wspólnie przez Wojewodę Śląskiego i Państwową Straż Pożarną kampanii „Czad i ogień – obudź czujność”. Kampania skierowana jest do uczniów klas trzecich i w ramach tej akcji do każdego ucznia trafił pakiet edukacyjny pn.: „Mądre rady psa Żarka – psa strażaka” opracowany przez zespół Wojewody Śląskiego, którym kierował Śląski Komendant Wojewódzki. Przez trzy miesiące nauczyciele oraz strażacy PSP prowadzili zajęcia ze specjalnie przygotowanego podręcznika, a dzieci pracowały na opracowanych dla nich kartach pracy. Zajęcia miały za zadanie wykształcenie wśród dzieci prawidłowych nawyków związanych z bezpieczeństwem w domu, mieszkaniu oraz pozyskaniem wiedzy o zagrożeniach związanych z tlenkiem węgla i pożarami w budynkach.

W dniu 2 kwietnia br. odbyło się podsumowanie kampanii w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Janusza Korczaka w Trzebini. Najpierw było spotkanie ze strażakami gdzie dzieci całej szkoły mogły zapoznać się z wyposażeniem wozu strażackiego oraz przećwiczyć zasady udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach.

Na uroczystym podsumowaniu z udziałem Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu st. bryg. Krzysztofa Grygiela i Wójta Gminy Świnna Pana Henryka Jurasza każdy z uczestników kampanii otrzymał okolicznościowy dyplom ukończenia szkolenia oraz czujkę dymu ufundowaną przez Wójta Gminy Świnna przy współudziale firmy AISKO z Warszawy.

Pomoc merytoryczna: asp. sztab. Marek Tetłak

Udostępnij Drukuj E-mail