Wczoraj około 23.30 w Żywcu na ul. Wesołej policjanci z żywieckiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej kierującego peugeotem 53-letniego mieszkańca powiatu żywieckiego. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. 53-latek stracił już prawo jazdy. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości dodatkowo grozi mu wysoka grzywna oraz kara nawet 2 lat więzienia.

Po raz kolejny przypominamy, jak wielkim zagrożeniem dla wszystkich użytkowników ruchu są nietrzeźwi kierowcy. Alkohol zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości, a ponadto pogarsza koordynację ruchów i obniża koncentrację. Jazda po alkoholu nawet na krótkich dystansach czy bocznymi drogami nigdy nie jest bezpieczna. Wsiadając za kierownicę, po tym jak wcześniej spożywaliśmy alkohol ryzykujemy życie swoje, ale i innych uczestników ruchu drogowego.

Polsce dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy wynosi do 0,2 promila. Za przekroczenie dozwolonego limitu alkoholu w wydychanym powietrzu grozi grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat. Jeżeli poziom alkoholu we krwi jest większy i przekracza 0,5 promila kierujący dopuścił się przestępstwa, za co grozi pozbawienie wolności do 2 lat oraz zakaz prowadzenia samochodu nawet do 10 lat. Gdy spowodujemy w tym stanie wypadek, w którym ktoś poniesie śmierć, w więzieniu możemy spędzić nawet 12 lat.

Źródło: KPP Żywiec

Udostępnij Drukuj E-mail