Świadome uczestnictwo motocyklisty w ruchu drogowym, to zrozumienie zagrożeń, jakie niesie za sobą jazda na dwóch kółkach. Niestety, od początku sezonu odnotowujemy większą liczbę zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów.

Do jednego z nich doszło w Łękawicy na ul. Beskidzkiej. Jak wstępnie ustalili policjanci, 33-latek kierując motocyklem yamaha, nie zachował należytego odstępu od poprzedzającego go fiata pandy i najechał na jego tył. Kilka godzin później do zdarzenia z udziałem motocyklisty doszło w Międzybrodziu Bialskim. Jak ustalili policjanci, 66-latek kierując mercedesem, rozpoczynając manewr wyprzedzania rowerzysty, nie upewnił się, że jest wyprzedzany przez kierującego motocyklem yamaha w wyniku czego doprowadził do zderzenia z 21-letnim motocyklistą. Kierowcy tych zdarzeń byli trzeźwi i posiadali uprawnienia do kierowania.

W obu tych przypadkach kierowcy jednośladów mieli dużo szczęścia i nie odnieśli poważnych obrażeń ciała. Niestety zdarzenia drogowe z udziałem motocyklistów rzadko mają taki finał. Za to prawie zawsze kończą się poważnymi obrażeniami, a często także śmiercią. Apelujemy do kierowców jednośladów o rozwagę, a do pozostałych kierowców, aby spoglądali w lusterka, bo "...motocykle są wszędzie".

Pamiętajmy, że najmniejszy błąd za kierownicą może kosztować życie. Szczególną uwagę powinni zachować motocykliści i rowerzyści, których nie chronią pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, czy karoseria pojazdu. Motocyklista powinien zadbać o właściwy ubiór ze specjalnymi protektorami oraz elementami w intensywnym, dobrze widocznym dla innych kierujących kolorze. Powinien zaopatrzyć się również w dobry kask. Należy zwrócić uwagę na atesty, jakie musi posiadać taki strój.

Podróżując po zmierzchu musimy pamiętać, że ograniczona widoczność, zła nawierzchnia, czy dzikie zwierzęta wychodzące z pobocza na jezdnię, mogą okazać się śmiertelnym zagrożeniem. Dlatego tak ważne jest, aby prędkość jazdy była dostosowana do warunków panujących na drodze.

Bezpieczeństwo motocyklistów zależy także w dużej mierze od innych uczestników ruchu. Okres wakacyjny charakteryzuje się zwiększoną liczbą motocykli na drogach i o tym z kolei powinni pamiętać podróżujący samochodami. Przypominamy im więc zasadę "Patrz w lusterka – motocykle są wszędzie". Apelujemy o rozsądek i wyobraźnię - motocyklista często nie jest w stanie wykonać takich manewrów hamowania i omijania, jakie można wykonać samochodem. Świadomość taka powinna towarzyszyć każdemu kierowcy.

Źródło: KPP żywiec

 

Udostępnij Drukuj E-mail