W czwartek tuż przed 23.00 dyżurny żywieckiej komendy policji otrzymał informację, że w jednym z domów w Żywcu doszło do awantury. Pod wskazany adres natychmiast pojechali policjanci. Zastali tam 58-letnią kobietę, która wyznała im, że od ponad roku jej mąż znęca się nad nią psychicznie, wyzywa ją, wszczyna awantury, grozi jej śmiercią. W dniu interwencji stosował również przemoc fizyczną. Policjanci zatrzymali 63-latka. Po nocy spędzonej w policyjnym areszcie mężczyzna usłyszał zarzuty. Na wniosek śledczych prokurator objął go policyjnym dozorem oraz nakazał mu opuszczenie wspólnie zajmowanego mieszkania. Wydał również zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej. Za popełnione przestępstwa 63-latkowi grozi kara nawet 5 lat więzienia.

Pamiętaj!

Aby skutecznie przeciwstawić się przemocy czy to fizycznej, czy psychicznej, należy przełamać strach i pozwolić sobie pomóc. Każda osoba, która padła ofiarą takich zachowań może liczyć na wsparcie policjantów oraz innych placówek świadczących pomoc. Ważne również jest, aby na przemoc domową reagowali także sąsiedzi oraz bliscy ofiar. To pomoże odpowiednim podmiotom skutecznie działać. Bierne przyglądanie się sytuacji na pewno nic nie zmieni, a jeden sygnał może pomóc uniknąć tragedii.

Mundurowi zawsze reagują na wszelkie informacje mogące świadczyć o tym, że w danym domu czy mieszkaniu dochodzi do przemocy. Dzięki procedurze „Niebieskiej Karty” w działania te zaangażowanych jest wiele instytucji, po to aby, jak najlepiej pomóc pokrzywdzonym. W przypadku, gdy policjanci potwierdzą, że przemoc jest zjawiskiem powtarzającym się, wówczas prowadzone jest postępowanie dotyczące przestępstwa znęcania się. Jego sprawcy nie pozostają bezkarni, mogą trafić za kratki nawet na 5 lat. Prokurator oprócz przedstawienia zarzutów może orzec wobec nich odpowiednie środki karne.

Źródło: KPP Żywiec

Udostępnij Drukuj E-mail