Policjanci odpowiadają na każdą zgłoszoną przez mieszkańców interwencję. W zależności od sytuacji sprawdzają, ustalają, pomagają w rozwiązaniu problemu. Niestety, co jakiś czas zdarzają się sytuację, że osoby informują o zdarzeniach, które nie miały miejsca. Przypominamy, że takie zachowanie jest naruszeniem prawa, które może drogo kosztować. Ważne jest jednak również to, że wzywając bezpodstawnie policję, można przyczynić się do nieudzielenia pomocy innej osobie, która naprawdę takiej pomocy potrzebowała, a do której, w wyniku głupiego żartu, patrol policji nie dotarł.

Kilka dni temu około północy, do dyżurnego żywieckiej komendy policji zatelefonowała 48-letnia mieszkanka powiatu żywieckiego z prośbą o pomoc. Jak twierdziła dwóch mężczyzn wtargnęło do jej domu, po czym ją pobili. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci. Drzwi otworzyła im zgłaszająca, która nie miała żadnych śladów pobicia, a w domu panował porządek. Kobieta nie była w stanie wytłumaczyć mundurowym po co zgłaszała interwencję.

Z kolei 58-latek powiadomił, że pilnie potrzebuje policji. Gdy policjanci przyjechali pod wskazany adres okazało się, że mężczyzna jest pod wpływem alkoholu i kompletnie nie wiedział po co dzwonił na policję.

Zarówno kobieta, jak i mężczyzna za nieodpowiedzialne zachowanie otrzymali mandat karny.

Niepotrzebne zaangażowanie policji, pogotowia czy innych służb jest wykroczeniem i może kosztować, o czym mówi art. 66 kodeksu wykroczeń. Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych pamiętajmy o tym, że blokując telefon alarmowy uniemożliwiamy połączenie osobie, która realnie potrzebuje pomocy. Ponadto, zaangażowanie służb ratowniczych czy porządkowych do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą one być w miejscu, gdzie tej pomocy rzeczywiście ktoś potrzebuje.

Przypominamy treść art. 66§1 kw. Kto:
1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,

2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego
- podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.

Udostępnij Drukuj E-mail