Od początku roku na drogach Żywiecczyzny doszło do pięciu zdarzeń z udziałem pieszych. Tylko w minionym tygodniu odnotowaliśmy dwa potrącenia.

Do pierwszego doszło w czwartek około 10.00, w Żywcu na Al. Piłsudskiego. Jak wstępnie ustalili policjanci, kierujący fiatem seicento 83-latek, na oznakowanym przejściu dla pieszych, nie ustąpił pierwszeństwa i potrącił 67-letniego pieszego. W wyniku zdarzenia pieszy z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Z kolei w piątek około 9.00, w Żywcu na ul. Zielonej, kierujący samochodem toyota, 28-latek, na parkingu, potrącił 73-latka, który przechodził koło samochodu. W wyniku zdarzenia pieszy doznał obrażeń ciała i trafił do szpitala.

Przypominamy, że za bezpieczeństwo w ruchu drogowym odpowiada każdy jego uczestnik. Zarówno kierowca, jak i pieszy zobowiązani są do ostrożności i uwagi na drodze. Tylko właściwa relacja "kierujący – pieszy" i wzajemna dbałość o drugiego uczestnika ruchu drogowego jest podstawą bezpieczeństwa na drodze.

Pamiętajmy, że obecna pora roku charakteryzuje się wcześnie zapadającym zmrokiem, ograniczoną widocznością i śliską nawierzchnią drogi, co zdecydowanie utrudniają poruszanie się po drogach. Często opóźnia to także zauważenie pieszych przez kierujących oraz odpowiednią reakcję na drodze. Dlatego po raz kolejny zachęcamy pieszych do noszenia odblasków lub odblaskowych elementów odzieży – nie tylko poza obszarem zabudowanym. Element odblaskowy to szansa dla kierowcy, który wcześniej nas dostrzeże i będzie miał więcej czasu na podjęcie właściwej reakcji. To z kolei może nas ustrzec przed wypadkiem drogowym. Pamiętajmy – nośmy odblaski – uratujmy siebie i innych.

 
Udostępnij Drukuj E-mail