Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który w tym roku potrwa od 21 do 28 lutego, to kolejna edycja inicjatywy koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Związana jest ona z ustanowieniem dnia 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na potrzeby osób dotkniętych przestępstwem.

Stało się tak na mocy ustawy z 2003 roku o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw, w której to wskazano potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań podejmowanych na rzecz poprawy ich położenia.

Obchody Tygodnia mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Taką pomocą będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Porad udzielą prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści.

Ponadto informujemy, że w siedzibie Prokuratury Rejonowej w Żywcu ul. Powstańców Śląskich 9, w dniach od 21 do 28 lutego br. dyżurować będą Prokuratorzy. W trakcie tych dyżurów każdy będzie mógł uzyskać informacje na temat uprawnień przysługujących pokrzywdzonym lub o sposobie załatwienia sprawy.

Poniżej zamieszczamy harmonogram dyżurów prokuratorów przyjmujących interesantów w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Dyżury w godzinach 9.00 – 15.00 pełnią:

  • 21 lutego 2020 r. - Anna Krasny, Beata Herzyk-Krzyżowska

  • 24 lutego 2020 r. - Radosław Malczyk, Małgorzata Tomczyk

  • 25 lutego 2020 r. - Beata Gluza, Krzysztof Biegun

  • 26 lutego 2020 r. - Małgorzata Tomczyk, Piotr Sowa

  • 27 lutego 2020 r. - Joanna Januszyk, Agnieszka Laskowska

  • 28 lutego 2020 r. - Maciej Porzycki, Łukasz Witkowski

Dyżury będą pełnić również policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Żywcu oraz podległych komisariatów w ramach pełnionych przez nich dyżurów referenckich w godz. od 6.00 do 14.00 oraz od 14.00 do 22.00.

Warto również pamiętać, że na terenie województwa śląskiego działa Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw. W jej punktach, działających przez cały rok, dyżurują policjanci, można też uzyskać fachowe wsparcie psychologiczne i prawne. Pełny wykaz punktów można znaleźć TUTAJ...

Wykaz placówek znajdujących się na terenie Żywca i Powiatu znajdą Państwo TUTAJ....

Źródło: KPP Żywiec

Udostępnij Drukuj E-mail