Wczoraj na drogach Żywiecczyzny doszło do dwóch potrąceń pieszych. Po raz kolejny apelujemy o rozsądek i rozwagę za kierownicą. Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i dla niego zderzenie z samochodem może mieć poważne konsekwencje nawet przy małych prędkościach pojazdu.

Do pierwszego zdarzenia doszło tuż po 7.00 w Żywcu na ul. Handlowej. Jak wstępnie ustalili policjanci, 42-latek kierując fordem, w rejonie przejścia dla pieszych, potrącił 55-letnią kobietę. W wyniku zdarzenia piesza z obrażeniami ciała trafiła do szpitala.
Z kolei o 18.20, w Kamesznicy na ul. Górnej, 43-latka kierując nissanem, potrąciła prawidłowo idącą poboczem 64-latkę. Piesza z obrażeniami ciała trafiła do szpitala.

Przypominamy, że kierujący ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Natomiast pieszy powinien upewnić się, że pojazd całkowicie się zatrzymał, aby go przepuścić.

Pieszemu natomiast m.in. zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściach dla pieszych, wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, czy też przebiegania przez jezdnię, zwłaszcza w miejscu do tego zabronionym.

Kierującym przypominamy, że omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych,w celu przepuszczenia niechronionych uczestników ruchu drogowego, jest rażącym wykroczeniem w ruchu drogowym oraz ogromnym zagrożeniem dla pieszych, którzy mogą nawet stracić życie w konfrontacji z samochodem. Ważne, aby każdy po zmroku przemieszczając się ulicami, posiadał elementy odblaskowe!

Pieszych zachęcamy zatem do noszenia elementów odblaskowych także w terenie zabudowanym, ponieważ w dużym stopniu poprawiają one widoczność i pozwalają uniknąć tragedii. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Źródło: KPP Żywiec

Udostępnij Drukuj E-mail