Oszuści używają przeróżnych sposobów, aby ściągnąć przyszłe ofiary na fałszywe strony internetowe. Użytkownicy mogą być do nich kierowani poprzez linki, które dostają w SMS-ach, e-mailach lub poprzez fałszywe sklepy internetowe. Jeżeli w porę nie zorientujemy się, że to podstęp możemy stracić nasze oszczędności.

Kilka dni temu mieszkaniec powiatu żywieckiego otrzymał link, po otwarciu którego, sprawca otrzymał dane do jego konta. Po wejściu na konto, oszust dokonał przelewów na kwotę blisko 5 tys. zł. Uważajmy na wszystkie wiadomości informujące nas o konieczności zapłaty lub dopłaty drobnych kwot zawierające link do strony udającej pośrednika płatności. Przed wykonaniem przelewu skontaktujmy się z firmą, która figuruje jako nadawca wiadomości.

Nie otwierajmy załączników dołączonych do wiadomości e-mail wysłanych do nas przez nieznane nam osoby czy instytucje, nie pobierajmy niezweryfikowanych treści z nieznanych nam stron internetowych. Korzystajmy więc tylko z legalnego oprogramowania, w tym oprogramowania antywirusowego. Ofiary ataków, które nie zachowają ostrożności, mogą stracić swoje oszczędności. Pamiętajmy zatem o tych istotnych elementach, aby nie paść ofiarą oszustów: nie otwierajmy wiadomości e-mail od nieznanych adresatów i nie używajmy linków rozsyłanych w niechcianej poczcie (spam) oraz przez komunikatory — mogą one prowadzić do niebezpiecznych stron lub programów, użycie oprogramowania antyspamowego znacznie ogranicza ilość niechcianej poczty, nie przesyłajmy drogą elektroniczną żadnych danych personalnych i innych ważnych informacji, które mogą wpaść w niepowołane ręce.

źródlo: zywiec.slaska.policja.gov.pl

Udostępnij Drukuj E-mail