W siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej, przy ul. Zamkowej 4 w Żywcu,  można podziwiać fascynującą wystawę zatytułowaną „Metaloplastyka i ptaki”, której autorem jest Fryderyk Cul oraz „W drewnie”-  autorstwa Zdzisława Kozłowskiego.

Kim są artyści ?

Pan Fryderyk Cul swoje pasje rozwijał  już w dzieciństwie. Zaczynał od piszczałek, czy ozdobnych kijków z wierzby. Nauki rzeźbiarstwa pobierał u Józefa Wróbla. Jego wyroby artystyczne zdobią domy w Kanadzie, Anglii, Niemczech czy Holandii. W Polsce jego rzeźby widnieją w Karczmie Żywieckiej, Hotelu w Istebnej, restauracji w Koszarawie Bystrej oraz Browarze Krajcar w Żywcu.

Pan Zdzisław Kozłowski, drugi z twórców to z zawodu stolarz, jednak z  potrzeby serca został też rzeźbiarzem. Od lat bierze udział w licznych konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. W latach 1980-2009 prowadził firmę stolarską. Na zamówienie wykonywał konserwacje, renowacje czy rzeźbiarstwo mebli. W swoim dorobku ma  Starówkę w Bielsku-Białej, dworzec PKP a także renowację 100-letniej sali rozpraw w Sądzie Rejonowym w Cieszynie.

Uroczyste otwarcie kolekcji dzieł sztuki miało miejsce 6 marca i potrwa do 30 marca br. Jej organizatorami są: Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej i Grupa Artystyczna Folk- Art w Świnnej.

Zbiory  można zobaczyć  od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy TMZŻ, wstęp wolny!
Na zachętę kilka zdjęć poniżej. 

Źródło tekstu oraz grafik: Miasto Żywiec, TMZŻ

Udostępnij Drukuj E-mail