Po posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego w Kancelarii Premiera szef rządu poinformował o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego i przywróceniu kontroli granicznych dla cudzoziemców.

- Naszym podstawowym zadaniem jest powstrzymanie takiego tempa przyrostu zakażeń, jaki zarejestrowali nasi sąsiedzi - wyjaśnił Morawiecki.

- Wszystkie granice, które były wewnętrznymi granicami UE, zostaną niejako odtworzone. Najpierw na 10 dni z możliwością przedłużenia do 20 dni, a później o kolejny miesiąc - mówił.

Zaznaczył, że wewnątrzkrajowy ruch samolotowy i kolejowy zostaje utrzymany i pozostanie bez zmian. Podobnie będzie z ruchem samochodowym dla Polaków powracających z zagranicy, ale - jak zaznaczył - zostaną w tym wypadku wprowadzone rygorystyczne procedury.

Rząd ogranicza spotkania w grupach powyżej 50 osób. Ograniczenie dotyczy - jak powiedział premier - marszów, demonstracji, uroczystości religijnych i wszelkich zgromadzeń wiążących się z działalnością instytucji centralnych, samorządowych i osób prywatnych.

 

Od soboty ograniczona będzie działalność galerii handlowych, działać będą tylko sklepy spożywcze, apteki, pralnie i drogerie. Będzie ono obowiązywało przez 14 dni z możliwością przedłużenia.

 

- Tam, gdzie można kupić środki higieny osobistej. To są ważne artykuły w przypadku epidemii, która nam bardzo wyraźnie jednoznacznie grozi - mówił Morawiecki. - Dystrybucja płynu do odkażania będzie się odbywać dodatkowo przez stacje paliwowe Orlenu - dodał.

- Wszystkie sklepy pozostają otwarte, banki, punkty usługowe, bankomaty. Nie zabraknie środków, nie zabraknie gotówki. Jestem po rozmowach z odpowiednimi władzami, w tym przypadku Banku Centralnego i Komisji Nadzoru Finansowego i Ministerstwa Finansów - powiedział premier.

 

 

 

 

Przed nami czas społecznej próby, czas solidarności międzypokoleniowej. W sytuacji zagrożenia jesteśmy wspólnotą, jedną drużyną. Naszym atutem będzie spokój. Wierzę, że przejdziemy tę epidemię bezpieczniej niż pozostałe kraje.

 

- Wszystkich, a w szczególności dzieci i młodzież, proszę: w najbliższych dniach, w najbliższych tygodniach, spędźcie ten czas w domu. Dzieci i młodzież są nosicielami wirusa, który rozprzestrzenia się najszybciej - apelował premier Mateusz Morawiecki.

 

żródło: Kancelaria Premiera Twitter

Udostępnij Drukuj E-mail