Dobiega końca realizowana przez firmę Żywiec Zdrój kampania “Woda to nasza wspólna sprawa”. Jak mówi bohater ostatniego z filmów: „To, czy nie zabraknie wody w przyszłości, będzie zależało od nas wszystkich”, dlatego już teraz warto odwiedzić kanał Żywiec Zdrój na YouTube i dowiedzieć się, jak oszczędzać wodę i dbać o jej zasoby.

Kampania “Woda to nasza wspólna sprawa”

Żywiec Zdrój od dwudziestu lat podejmuje szereg działań, których celem jest zachowanie równowagi wodnej w ekosystemie, szczególnie Żywiecczyzny. W kampanii “Woda to nasza wspólna sprawa” zostały zaprezentowane zrealizowane w tym obszarze wybrane akcje firmy, których celem jest nie tylko inspirowanie mieszkańców gmin Radziechowy-Wieprz, Węgierska Górka i Jeleśnia do zaangażowania się w ochronę zasobów wodnych, ale także edukowanie i pokazywanie, jak samemu można o nie dbać. “Żywiec Zdrój z partnerami podejmuje wiele działań mających na celu ochronę zasobów wodnych. My już działamy. Ale woda to nasza wspólna sprawa, dlatego dbajcie o wodę razem z nami. To, czy wody nie zabraknie w przyszłości, będzie zależało od nas wszystkich. Wszystko jest w naszych rękach” – apeluje Przemysław Turski, Dyrektor Operacyjny Żywiec Zdrój w Radziechowach, w ostatnim siódmym filmie prezentowanym w kampanii.

Ponieważ „Woda to nasza wspólna sprawa”, w filmach wystąpili przedstawiciele lokalnego samorządu m.in. wójt gminy Jeleśnia, Anna Wasilewska i radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Agnieszka Biegun, oraz osoby, które na co dzień troszczą się o środowisko naturalne Żywiecczyzny: nadleśniczy Nadleśnictwa Węgierska Górka, Marian Knapek, czy Krystian Biłek z Fundacji Ekologicznej Arka. Nie zabrakło też samych mieszkańców i dzieci z Fundacji Braci Golec, które wcieliły się w role eko-reporterów zgłębiających tajemnice wody.

Produkcji filmowej towarzyszyła również kampania outdoorowa. Na terenie Żywiecczyzny rozlokowano łącznie 53 billboardy i banery reklamowe promujące akcję. Jej zwieńczeniem były dwa pokazy kina plenerowego dla mieszkańców gmin Radziechowy-Wieprz i Jeleśnia, podczas których wyświetlono powstałe w ramach kampanii filmy, rozstrzygnięto konkurs “Łapmy wodę” i wręczono zwycięzcom beczki na deszczówkę. W wydarzeniach wzięło udział łącznie około 560 osób.Co Ty możesz zrobić?

Woda to nasz wspólny skarb, dlatego wszyscy powinniśmy się o nią troszczyć. Kierując się przesłaniem francuskiego ekologa René Jules Dubos “Myśl globalnie, działaj lokalnie”, w akcji przedstawiono szereg rozwiązań, które mogą pomóc w dbaniu o wodę. Każdy może włączyć się w te działania, stosując kilka sposobów racjonalnego gospodarowania wodą w swoim życiu na co dzień.

  • Napraw cieknące krany i wymień uszczelki na nowe. Woda kapiąca z częstotliwością jednej kropli na sekundę z nieszczelnego kranu oznacza straty sięgające nawet 5 tys. litrów w skali roku.
  • Kąpiel w wannie zastąp prysznicem. Podczas jednej kąpieli w wannie zużywa się około 150-180 litrów wody. Zmień swoje nawyki i bierz prysznic - jego minuta to zużycie 10-12 litrów wody.
  • Nie marnuj jedzenia. Do produkcji każdego artykułu spożywczego używa się określonej ilości wody, stanowiącej ślad wodny. Przykładowo, dla 1 kg ryżu ślad wodny to aż 2 500 litrów. Planuj i rób zakupy tak, by nie wyrzucać jedzenia.
  • Wykorzystuj wodę podwójnie. Zainstaluj pojemnik na deszczówkę i ciesz się, że woda pojawi się w nim “sama”.
  • Sadź drzewa i dbaj o kwietne łąki. Rośliny zatrzymują wodę i spowalniają jej spływ, a do tego mogą być piękną ozdobą!

Działania Żywiec Zdrój na rzecz obiegu wody w przyrodzie

Od początku swojego istnienia, firma Żywiec Zdrój jako swój priorytet stawia dbanie o wodę na każdym etapie procesu butelkowania – od jej pozyskania (z zachowaniem równowagi w ekosystemie), poprzez racjonalne korzystanie z jej zasobów, aż po wszelkie działania na rzecz natury realizowane głównie w Beskidzie Żywieckim. Dlatego nie tylko w swoich fabrykach nieustannie wdraża innowacje, dzięki którym może poszczycić się jednym z najniższych wskaźników zużycia wody podczas produkcji na świecie, ale także podejmuje szereg inicjatyw wspierających retencję wody. Jedną z nich jest realizowanych od 12 lat program „Po Stronie Natury”, w ramach którego zasadzono aż 8 milionów drzew.

Udostępnij Drukuj E-mail