W ostatnim czasie dostawaliśmy bardzo dużo telefonów od zdezorientowanych wędkarzy odnośnie granic dotyczących wyłączonego z wędkowania odcinka rzeki Soły ze względu na odbywające się tam naturalne tarlisko wielu gatunków ryb. W tymże newralgicznym miejscu co roku przybywali tam tłumnie amatorzy rybiego mięsa "szarpiąc" ryby w czasie ich naturalnego rozrodu. Biorąc pod uwagę powyższe, teren jest przez Nas szczególnie pilnowany co roku.

Już w tym roku, ujawniliśmy tam sporo osób łamiących przepisy głownie nieświadomie, ze względu na skomplikowany zapis w zezwoleniu, mówiący o zakazie wędkowania w tym miejscu, co kończyło się głównie upomnieniami. A przepis w oryginale brzmi następująco: W Obwodzie rybackim nr 2 rzeki Soły wprowadza się zakaz połowu ryb od mostu drogowego w ciągu obwodnicy Żywca wzdłuż torów kolejowych, terenu starej żwirowni (Pod modrzewiami) wzdłuż drogi technologicznej wchodzącej do koryta rzeki Soły w okresie od 01-marca do 31-maja. Obszar ten stanowi naturalne tarlisko ryb. Rzeczywiście można się w nim pogubić, ale to niczyja wina, po prostu nie ma na tym odcinku punktów odniesienia.

Toteż biorąc pod uwagę dobro wędkarzy i troskę, aby nie narażali się na konsekwencję i nieprzyjemności postanowiliśmy umieścić znaki informacyjne o zakazie połowu. Sprawę skonsultowaliśmy z przedstawicielem użytkownika rybackiego czyli ZO Bielsko-Biała. I teraz miejsce z zakazem połowu stało się jasne do zrozumienia, nie wolno łowić od mostu do znaku, plus "pod modrzewiami' i prawa strona, czyli tzw. stawik. Nie zależy Nam na karaniu wędkarzy, tylko na ochronie naturalnego tarliska, dlatego prosimy o uszanowanie znaków. Drodzy wędkarze, My wiemy gdzie nie wolno łowić, znaki mają służyć przede wszystkim Wam. Tym bardziej, że poświęciliśmy połowę niedzieli nosząc narzędzia i beton w workach po 25 kg 2 kilometry w jedną stronę, gdyż nie ma tam możliwości dojazdu samochodem. Cały koszt ok 500 złotych pokryliśmy z własnej kieszeni, po to aby od dziś było jasne dla Was gdzie można wędkować i abyście mogli w spokoju oddać się swojemu najpiękniejszemu hobby na świecie bez strachu o narażenie się na nieprzyjemności.

źródło: SSR Żywiec - Społeczna Straż Rybacka Powiatu Żywieckiego

Udostępnij Drukuj E-mail