Niezmiernie miło Nam poinformować, że Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Rajczańska” wzbogacił się o nowy komplet strojów Dziadów Żywieckich!
Zakup oraz wytworzenie części garderoby dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2020. W ramach projektu pn. „Odtworzenie Programu "Dziadów Żywieckich" w Gminie Rajcza” skompletowano 17 strojów grupy dziadów żywieckich w skład których wchodzą: cztery konie, komendant koni/cygan, dwa diabły (czerwony i czarny), śmierć, niedźwiedź, macidula, żyd, żydówka, dziechciarz, kominiarz, panna młoda, komendant/żołnierz, pachołek.
Dzięki temu dofinansowaniu możliwe będzie odtworzenie scenicznego układu artystycznego dziadów żywieckich.
Pozwoli to nam na promocje tej unikatowej tradycji na terenie całego kraju i poza jego granicami podczas występów, imprez okolicznościowych i festiwali. Cieszymy się podwójnie, gdyż tradycja związana z Dziadami Żywieckimi - "Noworoczne Kolędowanie Dziadów Żywieckich" znajduje się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Pragniemy serdecznie podziękować wykonawcom, kadrze projektu i wszystkim osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie!

Zespół Regionalny "Ziemia Rajczańska"

 

Udostępnij Drukuj E-mail