W tym roku w sposób tradycyjny Ujsoły Cksir zapraszają wszystkich miłośników owczarstwa i nie tylko na XIV Zwyk Bacowski, który odbędzie się w niedzielę 6 czerwca o godzinie 13.00 w Soblówce na Osadzie Pasterskiej.
 
W programie: plenerowa Msza Święta, odtworzenie obrzędów związanych z wypasem i poświęceniem owiec,  występy zespołów i kapel. Ponadto w ofercie pyszne góralskie jadło i tradycyjne sery wraz z degustacją świeżego bunca.
 
 
A my przypominamy nietypowy zeszłoroczny XIII Zwyk Bacowski.
 
 Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Ujsołach postanowiło wspólnie z naszą redakcją przygotować dla Państwa materiał z tego wydarzenia. W trzech kolejnych odcinkach poznamy krótką historię zwyków, zobaczymy jak wygląda dojenie owiec oraz wyrób białego sera owczego "bunca". Zobaczymy jak wygląda uroczystość poświęcenia stada owiec bacy Tadeusza Szczechowicza juniora przez Proboszcza Soblówki - Ryszarda Kubasiaka. Dowiemy się więcej o muzyce która towarzyszyła zywkom pasterskim, posłuchamy kapeli góralskiej "Selesz" a na piszczałce zagra dla nas Pan Jacenty Rybarski. Przybliżymy tradycje kulinarne, które królowały na stołach, będziemy wspólnie biesiadować i wysłuchamy góralskiej poezji.
 
XIII Zwyk Bacowski w Soblówce - część I
 
 
XIII Zwyk Bacowski w Soblówce - część II
 
 
XIII Zwyk Bacowski w Soblówce - część III
 
 
 
Udostępnij Drukuj E-mail