Bez komentarzy

W czwartek 9-tego lutego br. w mroźne popołudnie na rynku w Żywcu oficjalne uruchomiono pierwszy miejski czujnik jakości powietrza. Informacja o stanie jakości powietrza jest wyświetlana na ledowym ekranie. Czujnik wraz z oprogramowaniem został opracowany przez Beskid Instruments.

„Miasto Żywiec od wielu lat walczy ze smogiem na naszym terenie. Instalacja czujnika na Rynku to element szerszej akcji jaką prowadzimy. Chciałbym, aby czujniki z ekranami znalazły się w każdej dzielnicy Żywca. Chcemy dotrzeć do mieszkańców i zaangażować ich w walkę ze smogiem. Mieszkańcy poprzez np. umiejętne palenie węgla lub drewna, nie paleniem śmieciami mają ogromny wpływ na powietrze jakim oddychamy. Chcemy ogłosić konkurs, dzięki któremu dzielnica, która będzie miała najmniejsze wskazania zanieczyszczeń, otrzyma wsparcie na jedną z potrzebnych inwestycji ze strony Ratusza.” - mówi Antoni Szlagor, Burmistrz Miasta Żywiec.

Zdj. Pomiary jakości powietrza dostępne na bieżąco w Internecie

 

„Takie ledowe ekrany z czujnikami idealnie nadają się do lokalizowania w miejscach publicznych, dobrze widocznych dla mieszkańców. Chcemy w ten sposób podnosić świadomość jakim powietrzem oddychamy w danym miejscu. Mamy nadzieję, że również inne miasta i gminy pójdą w ślad za Żywcem i zainstalują u siebie czujniki z tablicami informacyjnymi” - wyjaśnia Marek Stopka, założyciel Beskid Instruments.

Do tej pory dane na temat jakości powietrza w Żywcu były podawane w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska na podstawie jednej stacji pomiarowej, zlokalizowanej przy ul. Kopernika. Jedna stacja to stanowczo za mało. Mieszkańcy powinni być informowani na bieżąco o stanie jakości powietrza, w dzielnicach, w których przebywają.

Beskid Instruments to zespół, założony przez Marka Stopkę i Kajetana Mastelę, którzy opracowali niskokosztowy czujnik do mierzenia pyłu zawieszonego PM1.0, PM2.5 oraz PM10 z ekranem LED. Ekran wyświetla dane pomiarowe oraz stan jakości powietrza wg polskiego indeksu jakości powietrza. Dane z czujnika mogą być również prezentowane na stronie www urzędu miasta lub gminy i tworzyć lokalne mapy jakości powietrza.  Będą również dostępne w aplikacji mobilnej.

Wkrótce dostępna będzie także wersja konsumencka czujnika jakości powietrza do instalacji w domu. W sprawie czujników PM można pisać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cyt. “Ministerstwo Środowiska zachęca samorządy do instalowania na swoim terenie własnych, niezależnych od PMŚ, urządzeń do pomiaru jakości powietrza. (...) Instalowanie, a poprzez to także informowanie mieszkańców o jakości powietrza, może także wychodzić naprzeciw oczekiwaniom lokalnych społeczności” – Paweł Mucha, rzecznik Ministerstwa Środowiska.

Zdj. Zestaw pomiarowy Beskid Instruments z wyświetlaczem LED

 

Udostępnij Drukuj E-mail