Towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczając składkę OC, biorą pod uwagę szereg zmiennych. Miejsce zamieszkania, historia ubezpieczeniowa i bezszkodowa jazda to jedne z istotnych czynników wpływających na cenę ubezpieczenia. Korzystając z danych z porównywarki OC AC Mubi, sprawdźmy na podstawie danych z czerwca 2020 roku, jak z kolei wiek właścicieli pojazdów wpływa na cenę OC. 

Młody, starszy, najstarszy - kto płaci najmniej?

Wprawdzie wieku nie powinno się wypominać i każdy okres w życiu rządzi się swoimi prawami, ale niestety w wielu aspektach to od niego zależy, jak jesteśmy oceniani i co jest nam proponowane. Dla ubezpieczycieli ważna jest ocena szans spowodowania szkody przez ich klienta, które starają się przewidzieć, biorąc pod uwagę dotychczasową historię ubezpieczeniową.

Z oczywistych względów młody kierowca nie może mieć długiej historii bezszkodowej jazdy, co przekłada się na wysokość składki ubezpieczeniowej. Ważne jest także doświadczenie kierowcy. Zobaczmy, jak wyglądają średnie ceny ubezpieczeń OC ze względu na wiek (skalkulowane w czerwcu 2020 roku na mubi.pl):

 • od 18 do 25 lat - 1477 zł,
 • od 26 do 35 lat - 780 zł,
 • od 36 do 45 lat - 659 zł,
 • od 46 do 55 lat - 657 zł,
 • od 56 do 65 lat - 616 zł,
 • 65 lat i więcej - 662 zł.

Najwięcej za ubezpieczenie OC muszą płacić najmłodsi, czyli najmniej doświadczeni kierowcy. Cena ich składki jest około 2-krotnie wyższa niż innych grup wiekowych. Z wiekiem średnia cena OC spada, by zacząć rosnąć po 65 roku życia.

Najtańsze ubezpieczenia wyszukiwali w czerwcu kierowcy w wieku od 56 do 65 lat. Ubezpieczyciele doceniali ich doświadczenia, a także zakładali, że nie są oni skorzy do agresywnej jazdy - bardzo często doświadczeni kierowcy prowadzą samochody spokojnie i rozważnie. Czy powyższe opinie można jakoś potwierdzić? Zerknijmy na oficjalne statystyki policji (sprawcy wypadków a grupa wiekowa)

 • od 18 do 24 lat - 4 910,
 • od 25 do 39 lat - 8 326,
 • od 40 do 59 lat - 7 142,
 • 60 lat i więcej - 4 465.

Przedziały są nieco inne, ale dalej pozwalają na ocenę. Wprawdzie najwięcej wypadków popełnili kierowcy w wieku od 25 do 39 lat, ale jak się spojrzy na wskaźnik liczby wypadków na 10 000 osób, to pierwsze miejsce zajmują najmłodsi uczestnicy ruchu z wynikiem 17,4. Na drugim miejscu znalazła się nieco starsza grupa wiekowa z wynikiem 9,5. Zdecydowanie najmniej wypadków powodują osoby po 60 roku życia. No dobrze… czy w takim razie te nieubłagane statystyki skazują najmłodszych kierowców na wysokie składki OC? Niekoniecznie! 

Czy młody kierowca zawsze płaci więcej?

Oczywiście, że nie! Ceny ubezpieczenia zależą nie tylko od wieku, ale także od innych czynników - miejsce zamieszkania, rodzaj pojazdu i bezszkodowa jazda. Dlatego nawet młodzi i mało doświadczeni kierowcy są w stanie znaleźć w porównywarce OC polisę w bardzo dobrej cenie.

Oto kilka przykładów młodych kierowców, którzy znaleźli tanie OC na mubi.pl:

 • 25-letni mężczyzna, VW Jetta - 350 zł,
 • 24-letni mężczyzna, BMW Seria 3 - 390 zł,
 • 23-letnia kobieta, Toyota Aygo - 446 zł.
 • 19-letni mężczyzna, Ford Focus - 450 zł.
 • 22-letnia kobieta, Suzuki Alto, 473 zł.

Wystarczy dokonać kalkulacji, by otrzymać ofertę ubezpieczenia OC, która nie przyprawia o zawrót głowy. Czy jest jeszcze jakiś inny sposób na obniżenie składki dla młodego właściciela pojazdu? 

Jeśli jesteś młodym kierowcą i obawiasz się wysokich składek, to zastanów się, czy dobrym rozwiązaniem nie byłoby, przepisanie części pojazdu na doświadczonego współwłaściciela, który ma wypracowane zniżki za bezszkodową jazdę. Najlepiej na zaufanego członka rodziny. Statystyki jasno pokazują, że kierowcy w wieku 18-25 bez współwłaściciela znajdowali OC średnio za 1529 zł, a Ci ze współwłaścicielem za 1181 zł, czyli o 348 zł mniej - wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl. 

O współwłasności szczególnie powinni pomyśleć nastoletni kierowcy, który dopiero co otrzymali prawo jazdy. To ich ubezpieczenie może być naprawdę wysokie i przekraczać 2000 zł. Z drugiej strony, nawet przy współwłasności pracują oni na swoje zniżki, które w przyszłości przyczynią się do niższych ofert od ubezpieczycieli.

Gdzie młodzi płacą najwięcej, a gdzie najmniej?

Ceny ubezpieczeń zależą nie tylko od wieku, ale także od miejsca zamieszkania. A co w przypadku, gdy połączymy te dwie zmienne i porównamy je ze sobą? W których miastach wojewódzkich młodzi kierowcy płacą za OC najwięcej, a w których najmniej?

Pierwsze miejsce z najniższą  średnią ceną OC zajmują Kielce - 1434 zł, Rzeszów - 1480 zł oraz Lublin - 1501 zł. Z kolei najdrożej muszą płacić młodzi mieszkańcy Wrocławia - 1955 zł, Gdańska - 1912 zł i  Warszawy - 1863 zł. 

Czy w takim razie młodzi mieszkańcy tych miast mają szansę na tanie OC

Tak! Najtańsze OC młodego kierowcę z Wrocławia kosztowało jedynie 555 zł, z Gdańska 558 zł i z Warszawy 500 zł - były one prawie 4-razy tańsze niż średnia dla poszczególnych miast. Ostateczna cena nie zależy tylko od wieku, więc jeśli jesteś początkującym kierowcą, to również możesz liczyć na OC poniżej średniej krajowej ceny, która w czerwcu na mubi.pl wyniosła 846 zł. 

 

artykuł sponsorowanyUdostępnij Drukuj E-mail