Bez komentarzy

Że, z grobów wstał pod słońce – widzieli promienie
Przechodzące jak gwoździe przez otwarte rany
A też jaśniejszą plamę – gdzie bok rozerwany
I w tej plamie się tłukło serca umęczenie
Zmartwychwstał nam pod światło.

 - pisał Ernest Bryll

 

W niedzielę wielkanocną dzwony kościelne brzmią w szczególny sposób, gdyż oznajmiają Zmartwychwstanie Chrystusa.  Odgłosu tych dzwonów, jak dawniej wierzono, bały się „złe moce”, a ludzie na ich dźwięk wyrzucali nienawiść ze swoich serc.
Od XVIII wieku,  w Polsce ukształtował się zwyczaj mszy rezurekcyjnych , odprawianych o świcie. Obecnie w parafiach na żywiecczyźnie różnie to wygląda. Jak poinformowali Franciszkanie z Rychwałdu  -Watykańska Kongregacja uzasadnia:  „Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli. Zasada ta musi być interpretowana ściśle. Przeciwne jej nadużycia i tu i ówdzie praktykowane zwyczaje sprawowania Wigilii Paschalnej o godzinie, w której zwykło się antycypować Mszę niedzielną, zasługują na odrzucenie”. To świetna wiadomość dla tych, którzy mają problemy z wczesnym wstawaniem, gdyż od przyszłego roku msze rezurekcyjne będą odprawiane w Wielką Sobotę. 

Dzisiejszy dzień jest szczególny, nie tylko w kościelnym roku liturgicznym  ale także w obrzędowym kalendarzu tradycji polskich. Jednym z tradycyjnych obrzędów jest wielkanocne dzielenie się jajkiem, przy którym składamy sobie życzenia.  Dawniej dzielenie się jajkiem z bliskimi i sąsiadami było wspaniałą okazją, szczególnie w kręgach szlacheckich  do zaręczyn. Panna otrzymywała jajo ze złota,  kosztownych kamieni, lub z czekolady, czy marcepanu, w którym ukryty był pierścionek, ofiarowany przez adoratora.  Czy ten sposób przyjąłby się obecnie ?

 Radosnej Niedzieli!

 

 

Źródło: Franciszkanie Rychwałd - oficjalna strona, Encyklopedia Tradycji Polskich, wyd. Publicat

Udostępnij Drukuj E-mail