Bez komentarzy

Po raz kolejny zarówno sport jak i Beskidy okazały się być ponad podziałami i granicami. W miniony weekend w Rajczy odbył się 49 Ogólnopolski i 25 Międzynarodowy Narciarski Rajd Chłopski, który obejmuje swoim zasięgiem również słowackie gminy Skalite i Oszczadnica. Współorganizatorem Rajdu Chłopskiego jest Starostwo Powiatowe, które podczas imprezy w Rajczy reprezentowali Starosta Żywiecki Andrzej Kalata, Członek Zarządu Powiatu Józef Stopka, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Józef Worek oraz Radny Powiatu Adam Iwanek. Imprezę zainaugurował barwny korowód, który przed południem przemaszerował wokół centrum Rajczy. Oficjalnego otwarcia Rajdu Chłopskiego dokonał Starosta Żywiecki Andrzej Kalata wraz z gospodarzem Wójtem Gminy Rajcza Kazimierzem Fujakiem. W amfiteatrze w Rajczy wręczono puchary za prezentację ekip w korowodzie, a puchary wręczyli I Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz oraz Starosta Żywiecki Andrzej Kalata. W oficjalnym otwarciu Rajdu Chłopskiego uczestniczył także Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik.

Zdj. Starostwo Powiatowe/GOK Rajcza

Tegoroczny Rajd Chłopski miał wyjątkowy charakter. Organizatorzy przygotowali bowiem wiele atrakcji nie tylko dla samych biegaczy, ale również dla kibiców, turystów, a także mieszkańców Żywiecczyzny. Tradycyjnie w programie oprócz wielu konkurencji sprawnościowych znalazły się miedzy innymi atrakcje takie jak: Konkurs Wiedzy Krajoznawczej, Targi Ofert Turystycznych Małych i Średnich Firm branży turystycznej oraz gmin biorących udział w Rajdzie Chłopskim. Swoje stoisko promocyjne reprezentowała także gmina Jeleśnia, która po raz kolejny swój udział w Rajdzie Chłopskim może zaliczyć do niezwykle udanych. W punktacji za udział w Targach Ofert Turystycznych gmina Jeleśnia bowiem zajęła I miejsce ex aequo z gmina Rozprza i Moszczenica.

Zdj. Starostwo Powiatowe/GOK Rajcza

Dużym zainteresowaniem cieszył się Otwarty Zimowy Bieg „Wilcze Gronie”, którego trasa wiodła po urokliwych górskich ścieżkach. Na starcie biegu stanęło około 500 biegaczy. Nie należy także zapomnieć o Biegu Przebierańców.  Jak zawsze dużo emocji wywołał Zjazd na Byle Cym - te dwie ostatnie konkurencje odbyły się w ramach "Zimowej Niedzieli" w Zwardoniu. Główną imprezą tego dnia był bieg narciarski "Beskidy bez Granic" na dystansie 20 km, którego trasa prowadziła ze Słowacji do Polski.

Zdj. Starostwo Powiatowe/GOK Rajcza

W Hali Sportowej w Rajczy można było spróbować regionalnych przysmaków, natomiast w Centrum Kultury w Rajczy można było zobaczyć Zespoły Pieśni i Tańca „Rajcusie”, „Rzgowianie”, „Ziemia Rajczańska” oraz Kapelę „Bystricka Kasńa" ze Starej Bystricy (Słowacja). Sporej dawki humoru dostarczył Kabaret 44-200 i Kabaret Dno. Rajd Chłopski zakończono Koncertem Grzegorza Poloczka i Mariusza Kalagi,a wieczorem niebo rozświetliły sztuczne ognie.

Zdj. Starostwo Powiatowe/GOK Rajcza

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły