Bez komentarzy

Brakujący odcinek 8,5 km, na realizację którego wciąż czekają mieszkańcy Gminy Węgierska Górka i Milówka, jest ostatnim etapem budowy drogi ekspresowej S1 Bielsko - Biała - Żywiec - Zwardoń (granica państwa). Pierwszy etap polegał na budowie drogi jednojezdniowej od Żywca do Zwardonia - w roku 2010 otworzono tunel w Lalikach. Etap drugi to budowa drogi ekspresowej dwujezdniowej od Bielska - Białej do Żywca, obejmującej północno - wschodnią obwodnicę Bielska - Białej i odcinek Bielsko - Biała - Żywiec. Prawie 12 kilometrów obwodnicy w Bielsku- Białej ukończono w 2011 roku. Odcinek z węzła Mikuszowice do węzła Buczkowice został oddany do użytku w końcu 2014 roku, a wkrótce potem pojechaliśmy fragmentem Buczkowice - Żywiec. Trzeci natomiast etap zakłada budowę nowej drogi na odcinku Przybędza-Milówka, która przejmie funkcje trasy tranzytowej w nawiązaniu do realizacji autostrady D3 po stronie słowackiej. Obwodnica Węgierskiej Górki jak wiadomo będzie odcinkiem S1 o długości 8,5 km.

Przypominamy - pod względem dokumentacyjnym „obejście Węgierskiej Górki” przygotowane już było do realizacji z rządowego programu budowy dróg krajowych na lata 2011 - 2015. Jednak w kolejnym planie na lata 2014 -2023 ten odcinek S1 znalazł się tylko na liście rezerwowej. W praktyce oznaczałoby to sfinansowanie go ze środków zaoszczędzonych z innych rządowych drogowych programów. Koszt budowy szacowany był na 1,55 mld zł.

Brakujący odcinek S1 przewidziany jest do realizacji w latach 2018 -2020. Trasa przebiegać będzie w granicach administracyjnych gmin: Radziechowy Wieprz, Węgierska Górka i Milówka. W chwili obecnej trwają procedury dokumentacyjne i ich realizacja przebiega zgodnie z planem - szczegółowo o tej kwestii pisaliśmy TUTAJ.

Z uwagi na górski charakter trasy występuje konieczność budowy wielu obiektów inżynierskich. Najdłuższe z nich to dwa podwójne tunele długości ok. 830 m pod masywem Barania i 980 m pod masywem Białożyński Groń oraz estakady nad dolinami potoków górskich.

mosty.katowice.pl

Tymczasem na Słowacji...

A tymczasem zaglądamy do naszych południowych sąsiadów, gdzie już za kilkanaście tygodni zostanie oddany do użytku ponad 12-kilometrowy odcinek Svrcinovec - Skalite. Dla nas już w czerwcu będzie to skutkowało natężeniem ruchu samochodów ciężarowych. Odcinek ten na Słowacji miał już być budowany pod koniec lat dziewięćdziesiątych, jednak w wyniku zmian w rządzie ostateczne pozwolenia na budowę zostało wydane w 2011 roku. Początkowo budowa miała ruszyć we wrześniu 2012 i potrwać do roku 2015. Realnie jednak prace budowlane ruszyły w 2013 roku, a wykonawcą tej inwestycji zostały firmy Váhostav, Doprastav, Strabag oraz Metrostav. Planowana długość słowackiej autostrady łącznie z brakującymi odcinkami ma wynieść prawie 60 km. Zakończenie inwestycji nastąpi prawdopodobnie w 2020 roku.

Fot: Ladislav Sventek

W słowackiej inwestycji z pewnością uwagę zwraca powstały w okolicach Svrcinovca jeden z największych mostów w Europie i największy most na Słowacji. Tą monumentalną budowlą jest most Valy, mający długość 591 metrów. Jego wysokość natomiast wynosi 85 metrów. Sąsiaduje z nim równie ogromny Most Vrsok - o wysokości 58 metrów.

Fot: Ladislav Sventek

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły