Bez komentarzy

Koronka koniakowska to technika ręcznego szydełkowania serwet z nici tzw. kordonku. Zajmują się nią kobiety mieszkające w Koniakowie, który leży w Beskidzie Śląskim na południu Polski. Ten rodzaj koronki, nie powstaje w żadnym innym regionie Polski, ani świata.

W miniony wtorek 21 marca miało miejsce w Istebnej ważne spotkanie, które zgromadziło wybitne koronczarki. Celem spotkania zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej było ustalenie zasad i możliwości wpisania "tradycji wytwarzania koronki koniakowskiej" na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wydarzenie to zostało poprzedzone konsultacjami społecznymi, które miały miejsce w Centrum Pasterskim w Koniakowie.  Warunkiem złożenia wniosku do Narodowego Instytutu Dziedzictwa jest zgłoszenie reprezentanta ze swojego środowiska. Z grona wybitnych koronczarek wybrano Zuzannę Ptak, laureatkę nagrody im. Oskara Kolberga w 2015, tegoroczną stypendystkę MKiDN, której powierzono tę zaszczytną rolę. Koronczarka pielęgnuje swój warsztat koronki koniakowskiej od 10 roku życia, jest inicjatorką wielu spotkań, wydarzeń, ale przede wszystkim jest nauczycielką tej techniki. Przekazuje ją we własnym domu swoim córkom, wnuczkom, ale także z chęcią służy radą i pomocą sąsiadkom, ich dzieciom i znajomym.

Końcem marca zbiera się komisja, która zatwierdza wnioski. Wniosek opracowała Lucyna Ligocka – Kohut.

Przypominamy - w Koniakowie w 2013 roku powstała także największa koronka świata.  Pomysłodawczynią powstania największej serwety i wpisania jej do Księgi Rekordów Guinessa była Lucyna Ligocka – Kohut z Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej. Po skończeniu prac w sierpniu, dwa tygodnie przed Dniami Koronki Koniakowskiej 2013, podczas których miało nastąpić oficjalne jej odsłonięcie, serwetę przeniesiono do budynku strażnicy w Koniakowie Centrum. Tam wpierw została wyprasowana, a potem przyszyta do czarnej agrowłókniny, która stanowi dla niej tło.

18 sierpnia 2013 r. podczas Dni Koronki Koniakowskiej została po raz pierwszy zaprezentowana szerokiej publiczności oraz wpisana do Księgi Rekordów Guinessa. Koronka jest własnością Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, gdzie na co dzień można ją oglądać.

Rekordowa Koronka w liczbach:

Wykonanie serwety zajęło 5 miesięcy i pracowało nad nią 5 koronczarek. Zużyto 50 km nici, a rekordowa koronka wazy 5 kg. Ma także 5 metrów średnicy, a na jej wzorze odnaleźć można 8 tysięcy motywów.

 

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły