Oceny: (1 raz)
PLG_VOTE_USER_RATING
Bez komentarzy

d 25 kwietnia do 3 maja można oddawać głosy na Nominowanych w Konkursie „Osobowość Ziem Górskich", którzy zostali wyłonieni przez Kapitułę Konkursu.

Głosowanie internetowe (zakładka "Głosowanie") potrwa przez 9 kolejnych dni - aż do 3 maja br. do godz. 23:59.

Kolejna edycja Konkursu „Osobowość Ziem Górskich” organizowana jest przez Zarząd Stowarzyszenia Koalicja Marek Ziem Górskich z siedzibą w Żywcu oraz Stowarzyszenie Klaster Liptov z siedzibą w Liptovskim Mikulaszu na Słowacji.

Do Konkursu zostały zgłoszone osoby fizyczne, organizacje pozarządowe i przedsiębiorstwa z terenu Polski i Słowacji, które poprzez swoją działalność przyczyniły się do rozwoju i promocji ziem górskich. Kandydaci zgłoszeni zostali w następujących kategoriach: „Mały Przedsiębiorca Ziem Górskich”, „Średni Przedsiębiorca Ziem Górskich”, „Duży Przedsiębiorca Ziem Górskich, „Samorządowiec/Polityk Ziem Górskich”, „Dziennikarz Ziem Górskich”, „Organizacja Pozarządowa Ziem Górskich”, „Osobowość Ziem Górskich” oraz w nowej kategorii konkursowej: „Sportowiec Ziem Górskich”.

Miło nam poinformować, iż w tym prestiżowym Konkursie Gminę Węgierska Górka reprezentuje Justyna Dyrlaga, zgłoszona do kategorii "Sportowiec Ziem Górskich".

Justyna Dyrlaga to osoba młoda, bardzo aktywna, dbająca o propagowanie zdrowego stylu życia. Swoją pasją zaraża coraz większą grupę odbiorców. Sport to jej pasja, już od dziecka. Od zawsze wiedziała, że aktywność fizyczna będzie wypełniała całe jej życie. Kończąc Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie, tylko utwierdziła się w fakcie, że chce się dzielić tym, co robi i zarażać kobiety na Podbeskidziu chęcią zadbania o siebie tak fizycznie, jak i mentalnie. Z tego względu półtora roku temu powstał profil na Facebook'u, gdzie motywuje kobiety do aktywności i ruchowej, a co za tym idzie, do budowania pewności siebie, wiary we własne możliwości i pozytywne podejście do życia. Od roku prowadzi zajęcia fitness, gdzie coraz większą grupę kobiet przekonuje do zdrowego odżywiania i aktywnego trybu życia.

Sama natomiast trenuje biegi średnio i długodystansowe, ćwiczy siłowo i spędza każdą wolną chwilę na świeżym powietrzu. Z zawodu jest nauczycielką wychowania fizycznego, wpaja uczniom chęć rozwoju fizycznego już od najmłodszych lat. Ponadto jest trenerem personalnym, instruktorem fitness i Aqua Aerobiku.

Wszystkie jej działania mają jeden główny cel - propagowanie miłości do aktywności fizycznej w każdej grupie wiekowej.

W kategorii "Mały przedsiębiorca ziem górskich" startuje Pracownia Stroju Regionalnego Agencja Artystyczna "Jadwiga".

Pani Jadwiga Jurasz szyciem strojów góralskich oraz strojów z elementami folkowymi i folklorystycznymi zajmuje się już od ponad 20 lat. Przygotowane przez agencję "Jadwiga" stroje góralskie, zarówno żeńskie, jak i męskie stanowią większość garderoby dużej grupy zespołów góralskich na Żywiecczyźnie. Zamówienia na jej stroje spływają nie tylko z całej Polski, ale również z zagranicy. Tylko w ostatnim roku jej prace znalazły uznanie w USA, Niemczech, Anglii i Norwegii. Pani Jadwiga Jurasz zaczęła propagować modę góralską, organizując pokazy mody inspirowanej folklorem. Dzięki tej popularyzacji stroju, czy też elementów folklorystycznych, wiele osób z dumą ubiera dzisiaj tego typu odzież, podkreślającą ich pochodzenie i indywidualny charakter. Warto podkreślić również, że oprócz szycia strojów, Jadwiga Jurasz zajmuje się ich projektowaniem, a także wprowadzaniem nowych wzorów, które charakteryzuje doskonała znajomość tematyki góralskiej, historii i tradycji regionu, w połączeniu z nowoczesnym designem. Ważnym elementem w działalności Agencji Artystycznej "Jadwiga" jest również przygotowanie elementów stroju duchownych, takich jak stuły czy ornaty. Jest także wykonawcą strojów dla Związku Podhalan.

Józef Suchoń w kategorii "Osobowość Ziemi Górskich" Prezes "Koła Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej w Jeleśni".

Józef Suchoń ur. 06.03.1941 r. Pochodzi z Jeleśni. Absolwent Wydziału Górniczego Politechniki Śląskiej, tam też uzyskał stopień doktora nauk technicznych. Pracował w górnictwie jako sztygar, a następnie 27 lat w Politechnice Śląskiej jako pracownik naukowy. Od 1994 do 2010 roku zarządzał Rybnicką Fabryką Maszyn „RYFAMA” jako prezes i dyrektor. W dorobku ma 3 monografie dotyczące maszyn górniczych, ponad sto publikacji, wiele ekspertyz, opinii, patentów, za co uzyskał: stopień Generalnego Dyrektora Górnictwa III Stopnia, Złoty Krzyż Zasługi, Srebrną Odznakę Zasłużonego Racjonalizatora. Przez całe życie był ściśle związany uczuciowo z Żywiecczyzną, zwłaszcza z rejonem Jeleśni, w której się wychował i ukochał te tereny. Dla zachowania piękna, bogactwa kultury, ciekawej historii podjął szereg prac na rzecz swej małej ojczyzny. Ma w dorobku dwa wydania monografii „Jeleśnia i okolice. Zarys dziejów”. Monografia ta opisuje dzieje, kulturę Jeleśni. Jest bogato ilustrowana. Brał udział w pracach projektowo-organizacyjnych związanych z ufundowaniem pomnika przez jego brata Jana, poświęconego lotnikom amerykańskim, zestrzelonym w roku 1944 nad Jeleśnią. Brał udział w realizacji projektu „Jeleśnia w sepii i w kolorze”. Jest założycielem i prezesem Koła w Jeleśni Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej. Współpracuje z Oficyną Wydawniczą „Wierchy” i Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

 Link do głosowania tutaj

 

Udostępnij Drukuj E-mail