Oceny: (4 razy)
PLG_VOTE_USER_RATING
1 komentarz

Nowe zasady segregacji odpadów komunalnych, wynikające z ustawy śmieciowej, czekają nas od lipca 2017 roku i będą obowiązywały na terenie całego kraju. Zmiany te są zgodne z promowana przez UE gospodarkę cyrkularną, czyli taką, w której odpady nie trafiają do składowiska, lecz są ponownie przetwarzane. Oznacza to, że poziom recyklingu do roku 2030 może wzrosnąć nawet do 65 %. Polska natomiast - zgodnie z normami unijnymi - w 2020 roku musi uzyskać 50% poziomu recyklingu.

Obecnie w Polsce poziom recyklingu czterech podstawowych frakcji odpadów komunalnych (papier, metal, tworzywo sztuczne i szkło),  czyli głównie tych pochodzących z naszych domów, znacznie odbiega od średniej europejskiej i wynosi ok. 26 proc. Od lipca  zaczną więc obowiązywać jednolite dla kraju zasady selektywnego zbierania odpadów. Ma to się też przyczynić do podniesienia jakości zbieranych surowców wtórnych.

Więcej kolorów

W ogólnym założeniu do kontenera niebieskiego trafi papier, do zielonego – szkło (z możliwością rozdzielenia na szkło bezbarwne – biały i szkło kolorowe – zielony pojemnik), żółtego – metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego – odpady ulegające biodegradacji.

Do niebieskiego pojemnika będą mogły trafić: opakowania z papieru, karton, tektura (także falista), katalogi, ulotki, prospekty, gazety i czasopisma, papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki, zeszyty i książki, papier pakowy czy torby i worki papierowe.

Nie wrzucimy: ręczników papierowych i zużytych chusteczek higienicznych, papieru lakierowanego i powleczonego folią, papieru zatłuszczonego lub mocno zabrudzonego, kartonów po mleku i napojach, papierowych worków po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych, tapet, pieluch jednorazowych i podpasek, zatłuszczonych jednorazowych opakowań z papieru i naczyń jednorazowych czy ubrań.

Kontener zielony: butelki i słoiki po napojach i żywności - w tym butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych, szklane opakowania po kosmetykach.

Szkło bezbarwne trafi do białego kubła, szkło kolorowe - do zielonego.

Nie wrzucimy: ceramiki, doniczek, porcelany, fajansu, kryształów, szkła okularowego, szkła żaroodpornego, zniczy z zawartością wosku, żarówek i świetlówek, reflektorów, opakowań po lekach, rozpuszczalnikach, olejach silnikowych, luster, szyb okiennych i zbrojonych, monitorów i lamp telewizyjnych, termometrów i strzykawek.

Pojemnik żółty: metale i tworzywa sztuczne, czyli odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, nakrętki, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach), opakowania po środkach czystości (np. proszkach do prania), kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów), plastikowe torby, worki, reklamówki, aluminiowe puszki po napojach i sokach, puszki po konserwach, folię aluminiową, metale kolorowe, kapsle, zakrętki od słoików, czy zabawki z tworzywa sztucznego, jeśli nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców.

Nie wrzucimy: plastikowej butelki z zawartością, opakowań po lekach i po olejach silnikowych, części samochodowych, zużyte baterii i akumulatorów, puszek po farbach i lakierach, zużytego sprzętu elektroniczny czy AGD.

Kontener brązowy: odpady bio, będzie można więc wrzucić: resztki jedzenia, odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki), gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty czy trociny i korę drzew.

Nie wrzucimy: popiołu z węgla kamiennego, leków, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i MDF, ziemi i kamieni, czy innych odpadów komunalnych w tym niebezpiecznych.

Na wymianę pojemników na te we właściwych kolorach samorządy będą miały pięć lat, czyli maksymalnie do 30 czerwca 2022 r. Stare zasady segregacji będą obowiązywać do końca obowiązujących umów z firmami odbierającymi śmieci, ale nie dłużej niż do 30 czerwca 2021 r.

Źródło: PAP/Gazeta Prawna

 

Poniżej do pobrania i wydruku instrukcja z ilustracją jak segregować wg nowych zasad. 

DO POBRANIA

 

Udostępnij Drukuj E-mail