Oceny: (2 razy)
PLG_VOTE_USER_RATING
1 komentarz

Goprowcy z Beskidów przez przypadek dokonali niezwykłego odkrycia. W miniony weekend podczas szkolenia topograficzno - poszukiwawczego ratowników górskich z sekcji operacyjnych: Biabia Góra, Bielsko, Żywiec, Wadowice oraz Szczyrk przypadkiem znaleziono wejście do nieznanej dotąd jaskini. ,,Bramborova Jama" - tak wstępnie nazwano odkrycie, od pseudonimu jednego z ratowników GOPR. Nie wiadomo na razie jaka jest dokładna wielkość jaskini.

Szkolenie topograficzo - poszukiwawcze obejmowało zapoznanie z topografią rejonu Pilska, naukę i doskonalenie poruszania się w terenie przy pomocy mapy i kompasu, pracę z odbiornikami GPS, wykłady dotyczące poszukiwań osób zaginionych oraz pozorowaną akcję poszukiwawczą - trening szybkiej trójki oraz szczegółowe przeszukanie dróg.

W połowie drogi z Korbielowa na Pilsko w pobliżu miejsca, gdzie łączą się szlaki zielony z żółtym, znajduje się niewielka "Jaskinia przed Rozdrożem". Jaskinia ukryta jest kilkadziesiąt metrów od szlaków i  ma długość około 22 metrów, a wejście do niej prowadzi przez szczelinowatą studnię o głębokości 1,7 m. Z geologicznego punktu widzenia jest to jaskinia osuwiskowa utworzona w piaskowcach magurskich, czyli najczęściej występujących skałach w polskich Karpatach.

Jaki będą parametry nowo odkrytej jaskini? O tym napiszemy wkrótce.

 

Zdjęcia: Michał Wilczek

Udostępnij Drukuj E-mail