Organizatorzy wydarzenia Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik, WGmedia.eu, Proboszcz Parafii Cięcina Stanisław Bogacz oraz Ośrodek Promocji Gminy serdecznie dziękują za wspólne świąteczne kolędowanie.

Było rodzinne śpiewanie, kolędowanie z Turoniem i elementami jasełek, staropolskie kolędy i utwory prosto z Podhala.  A wszystko to w niezwykłym i odrestaurowanym XVI-wiecznym kościele pod wezwaniem Św. Katarzyny w Cięcinie.

Przed koncertem zespołu Trebunie-Tutki zprezentowały się dzieci z ogniska muzycznego przy OPG pod kierownictwem Marcina Bieguna. 

Koncert został zorganizowany jako podziękowanie za „Akcję Renowacja", czyli samodzielnej zbiórki parafian i sympatyków zabytkowego kościoła, która rozpoczęła się na przełomie 2009/2010 roku.

Zapowiedź wideo:

 

 

Sponsorzy koncertu:

 

Kilka słów o Trybunich-Tutkach

Zespół to muzykująca od pokoleń rodzina z Białego Dunajca. Utwory zespołu opierają się na wykorzystaniu tradycyjnych instrumentów, skali góralskiej oraz specyficznym stylu wykonawczym.

Zespół jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej, m.in. Wystawach Światowych EXPO w Portugalii i Japonii. Jego rozpoznawalny w Europie styl ukształtowały z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podejście do swojego dziedzictwa.

Trebunie-Tutki jako pierwszy zespół z Polski wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej.

Trebunie-Tutki chętnie eksperymentują i współpracują z wybitnymi artystami m.in. Adrianem Sherwoodem z Londynu, jamajską grupą Twinkle Brothers, chórem „African Head Charge”, a ostatnio Urmuli Quintet z Gruzji, a także ze znakomitymi polskimi muzykami, m.in. Wojciechem Waglewskim i Voo Voo.

Twórczość Trebuniów-Tutków została nagrodzona tytułem Honorowy Ambasador Polszczyzny, przyznawanym przez Radę Języka Polskiego. To również wielokrotni laureaci Fryderyków. Nagrodzeni statusem Złotej Płyty za album „Pieśni chwały” .

We wrześniu 2016r. ukazał się album "Duch Gór", nagrany z gruzińskim kwintetem Urmuli, który zapoczątkował serię koncertów na scenach world music.   Utwory z płyty znalazły się w grudniu i styczniu na liście Top Twenty ogolnoświatowej Transglobal World Music Chart i na antenach w USA , Australii, w Niemczech, Luxemburgu, Estonii, Francji i we Włoszech. Płyta jest dystrybuowana również w krajach Beneluxu.

Zespół wystąpił w składzie:

Krzysztof Trebunia-Tutka- skrzypce, koza podhalańska, fujarki, piszczałki, róg, śpiew, prowadzenie koncertu

Anna Trebunia-Wyrostek- basy podhalańskie, śpiew

Jan Trebunia-Tutka- altówka, śpiew

Andrzej Polak- skrzypce, śpiew

Jacek Fedkowicz- gitara basowa

Szymon Kamykowski- saksofony

 

Zdjęcie. J. Z. Kosiuczenkoi 

 

O kościele Św. Katarzyny w Cięcinie

Wybudowany w swej najstarszej części w roku 1542. Zaliczany jest do zabytków kościelnego budownictwa drewnianego typu śląsko – małopolskiego. Jego patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej. Do roku 1789 funkcjonował jako filia kościoła parafialnego w Radziechowach.

Obecnie we wnętrzu kościoła zachowało się historyczne, barokowe wyposażenie, obejmujące główny ołtarz z obrazem św. Katarzyny, cztery ołtarze boczne, ambonę, organy i krucyfiks. Ciekawym zabytkiem w samej świątyni jest także kamienna chrzcielnica pochodząca 1705 roku przykryta drewnianą pokrywą. Nad wejściem do nawy znajduje się drewniana rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego z 1857 r., a przy wejściu głównym do świątyni stoją zabytkowe kropielnice z piaskowca. Niegdyś kościół zdobiły cenne obrazy „Zwiastowanie Anielskie” z XV w. i „Święta Rozmowa” z początku XVI w., jednak ze względów bezpieczeństwa w 1913 r. zostały przeniesione do Muzeum Narodowego w Krakowie. Podobnie stało się z cennym obraz z przełomu XV i XVI w. Przedstawiającym Św. Katarzynę. Obecnie można go podziwiać w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie. Warto podkreślić, iż obok kościoła znajduje się zabytkowy budynek plebanii zbudowany w latach 1925-1927 według projektu krakowskiego architekta.

 

Zdjęcie: Krzysztof Wolny

„Akcja renowacja"

Akcja samodzielnej zbiórki zapoczątkowana w grudniu 2009 roku mająca na celu finansowe wsparcie prac renowacyjnych. Pomysł narodził się na portalu ciecina.eu. W zbiórce wzięło udział wielu mieszkańców Cięciny, Węgierskiej Górki, a także osób związanych emocjonalnie z kościołem pochodzących z różnych miejscowość w Polsce i za granicą. Obecnie w kościele wymieniono dach ze szpecącego go eternitu na stylowy gont, odrestaurowano ołtarze oraz zakonserwowano i przywrócono oryginalną polichromię na suficie jak i ścianach świątyni.

Podczas akcji zebrano środki w wysokości ponad 1.5 mln zł.

O samej akcji szerzej pisaliśmy tutaj.

 

Zdjęcia: Krzysztof Wolny

 

 

Prezentujemy nagranie z Gali

  

Prezentujemy skrót z koncertu

 

Udostępnij Drukuj E-mail