Bez komentarzy

Smutną informację przekazał wicewójt gminy Węgierska Górka Marian Kurowski. W dniu wczorajszym 21 marca w wieku 82 lat zmarł Wawrzyniec Ficoń z Cięciny. Rzemieślnik-artysta, pisarz, działacz społeczny. Był dokumentalistą, pasjonatem regionalnej historii i lokalnych obyczajów. Dwa lata temu mogliśmy uczestniczyć w spotkaniu z nim przy okazji wydania jego najnowszej publikacji „Kościół Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie”. Oprócz tej pozycji był rónież autorem książki pt. "Historia krzyżami i kapliczkami znaczona w gminie Węgierska Górka".

Wawrzyniec Ficoń urodził się w 1936 roku w Cięcinie. W 1952 roku ukończył szkołę zawodową w Żywcu. Potem praktykował głównie w zawodzie kowalskim u swojego ojca Ludwika Ficonia. Zajmował się tradycyjnym kowalstwem wiejskim przez 30 lat, by później końcem lat 80-tych XX wieku zacząć wykonywać kowalstwo artystyczne. Wiele jego prac można obejrzeć i podziwiać w 40 sakralnych obiektach między innymi w kościołach i kaplicach w Kamesznicy, Ciścu, Węgierskiej Górce, Cięcinie, Radziechowach, Rychwałdzie, Pewli Ślemieńskiej, na Groniu Jana Pawła II czy nawet w Zakopanem. Jego kolejną pasją było przewodnictwo turystyczne i to właśnie on założył koło PTTK w Cięcinie, którego był wieloletnim prezesem. Od 1996 roku przez okres trzynastu lat prezesował parafialnemu oddziałowi Akcji Katolickiej w parafii w Cięcinie.

Za swoją działalność uhonorowany wieloma odznaczeniami wśród których znalazły się: Odznaka Zasłużonego Działacza Ruchu Spółdzielczego, Zasłużony Działacz Kultury, Złota Odznaka za Opiekę Nad Zabytkami, Złota Honorowa Odznaka PTTK. Ostatnie jego odznaczenie to MEDAL PRO CONSECRATIONE MUNDI za świadectwo spójności wiary i życia nadany przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej w Bielsku - Białej, a wręczony przez biskupa Tadeusza Rakoczego w styczniu 2010 roku.

Źródło: OPG Węgierska Górka

Udostępnij Drukuj E-mail