Bez komentarzy

PKP PLK S.A. rozstrzygnęło przetarg na modernizację linii kolejowej z Żywca do Węgierskiej Górki. Ten przebudowywany fragment trasy to kolejny odcinek całego projektu pn. "Prace na linii kolejowej nr 139 na odcinku Czechowice Dziedzice - Bielsko-Biała - Zwardoń (granica państwa)".
Do przetargu, którego kryterium była cena zgłoszono osiem ofert, i mimo iż wszystkie przekroczyły planowany budżet, wynoszący 36,9 mln zł brutto, została wybrana spółki CTL Service, która zaoferowała najniższą cenę 42,8 mln zł brutto.

Rozpoczęcie robót planowane jest w sierpniu 2018 r., natomiast zakończenie w czerwcu przyszłego roku. W ramach inwestycji wymienionych zostanie ok. 8 km torów i 9 km sieci trakcyjnej, a 21 obiektów inżynieryjnych będzie odremontowanych, w tym 7 mostów, m.in. nad rzeką Leśnianką i Sołą.

Dodatkowo przebudowane zostaną perony na przystankach Radziechowy-Wieprz, Cięcina Dolna i Cięcina. Perony będą wyższe, co ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Zostaną wyposażone w wiaty, ławki i gabloty informacyjne. Będą dostosowane do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Nowe oświetlenie peronów, dojść oraz oznakowanie przystanków osobowych zapewni większy komfort i bezpieczeństwo podróżnym.
Na dziesięciu przejazdach kolejowo-drogowych wymieniona zostanie nawierzchnia, a na trzech z nich zostanie dodatkowo zainstalowana sygnalizacja świetlna. Zostaną wyposażone w nowe oświetlenie i monitoring. Zamontowane zostaną też nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Tak duży zakres prac będzie się niestety wiązał z utrudnieniami dla pasażerów i będzie wymagał wprowadzenia zastępczej komunikacji autobusowej na odcinku Żywiec – Zwardoń od dnia 07.08.2018r. do dnia 07.11.2018 r. , jednak inwestycja ta na trasie Żywiec – Węgierska Górka umożliwi sprawniejsze i szybsze przejazdy pociągów. Po zakończeniu robót składy będą mogły jeździć nawet dwukrotnie szybciej do 100 km/h (obecnie 50 - 60 km/h) na części wyremontowanej trasy.

Źródło: PKP PLK. S.A.

Udostępnij Drukuj E-mail