Bez komentarzy
O wyniku przetargu na tzw. obejście Węgierskiej Górki, łączącej odcinki drogi ekspresowej S1 Żywiec - Przybędza i Milówka - Szare informowaliśmy Państwa w październiku. Ten stosunkowo krótki, bo wynoszący zaledwie 8,5 kilometra odcinek, jest jednak dość skomplikowany w realizacji. W ramach projektu powstać na nim mają drogi dojazdowe, estakady nad dolinami potoków górskich oraz dwa tunele o łącznej długości 1810 metrów. Aż siedem firm przystąpiło do przetargu organizowanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Dwa miesiące temu informowaliśmy, że zwycięzcą została firma Toto Construzioni Generali z Włoch.
 
Jak się okazało do werdyktu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej złożyło trzech wykonawców: konsorcjum Salini, Mirbud oraz China Railway. Wniesione do KIO zarzuty kwestionujące doświadczenie personelu firm Toto Construzioni oraz Salini, zostały uznane przez Izbę za wprowadzające w błąd. Rzecznik prasowy KIO Magdalena Grabarczyk poinformowała, że skutkiem tej sytuacji jest unieważnienie wyboru Toto Construzioni jako oferty najtańszej (1,181 mld zł) i najkorzystniejszej. Przypomnijmy, że włoska spółka zadeklarowała wykonanie prac w ciągu 34 miesięcy. W związku z zaistniałą sytuacją konieczne będzie powtórzenie oceny ofert w przetargu organizowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach, z wykluczeniem ofert Toto Construzioni Generali oraz Salini.
 
W obecnej sytuacji najtańszą ofertą jest propozycja konsorcjum na czele z Mirbudem (partnerzy to Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia oraz Prywatna Spółka Akcyjna Zrzeszenie Budowlane Interbudmontaż) warta 1,378 mld zł, a na drugim miejscu wyceniona na 1,498 mld zł oferta konsorcjum Przedsiębiorstwa Usług Technicznych Intercor oraz chińskiej firmy Stecol Corporation.

Przypomnijmy, że pozostałe oferty należą do konsorcjum China Railway i Polbud Pomorze (1,582 mld zł), konsorcjum Porr i Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa (1,716 mld zł) oraz konsorcjum Metrostavu (1,794 mld zł).
 
 
 
Źródło: www.rynekinfrastruktury.pl
 
Udostępnij Drukuj E-mail