Bez komentarzy

13 stycznia 2019 roku od wczesnych godzin porannych na całej Żywiecczyźnie, podobnie jak w całym kraju, grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku padły kolejne rekordy! Żywiecki sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrał ponad 133 000 zł! W rekordowej puszce znalazło się blisko 3,5 tys. zł, sztab WOŚP w Węgierskiej Gorce zebrał łącznie kwotę 83 438,74 zł + 50 euro + 60 funtów, a sztab w Rajczy 14 252,34 zł.

Po raz kolejny w Węgierskiej Górce zaprezentowały się również samochody klasyczne, a przy Centrum Handlowym HUTA odbyła się impreza pn. MOTO SPOT.

W czasie finału odbyły się liczne licytacje, w tym WOŚP-owego serca wykonanego przez firmę Ulter Sport Exhausts, której prezes Łukasz Halama był jednym z rajdowych kierowców na Moto WOŚP Huta.

Tradycyjnie w czasie imprezy miał miejsce Przegląd Grup Kolędniczych z gminy Węgierska Górka. Barwny korowód przebierańców, o godz. 14.00 wyruszył z Alei Zbójników przy Urzędzie Gminy Węgierska Górka na Bulwary w Węgierskiej Górce, gdzie trwała się dalsza część imprezy. Na Hali Widowiskowo-Sportowej odbyła część imprezy, czyli koncerty, pokazy, warsztaty, licytacja. Na scenie zaprezentowały się dzieci z Przedszkola z Żabnicy, uczniowie Szkoły Podstawowej w Węgierskiej Górce oraz gimnastyczki z klubu sportowego SPARTAK z Węgierskiej Górki. Po czym naukowcy z Mikro Centrum Nauki „NAUKOTECHNIKA” ze Świnnej zaprezentowali ciekawy pokaz naukowy pt. „Turo próżnia”.

Ideą Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest nie tylko pomoc finansowa i zakup niezbędnego sprzętu, ale również nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wśród dzieci i dorosłych, dlatego w czasie imprezy odbyły się warsztaty prowadzone przez ratowników medycznych z harcerskiego klubu ratowniczego Hufca ZHP Węgierska Górka, a na najmłodszych czekała Baby Sfera – balonowe zabawy, tory przeszkód, warsztaty plastyczne, malowanie twarzy, koniki z "Bulwarka" oraz "FotoLustro" Ratownicy z i Beskidzkiej Grupy GOPR, którzy poprowadzili warsztaty na ściance wspinaczkowej. Harcerze oraz młodzież sprzedawali pieczone kiełbaski, frytki, ciasto oraz kawę i herbatę. Imprezę zakończyło „Światełko do nieba”.

W  ramach akcji WOŚP w Żywcu zebrano blisko 18 litrów krwi. Punkt krwiodawstwa działał w Domu Harcerza przy żywieckim rynku.Akcję przeprowadziła Komenda Hufca ZHP wraz z Czerwonym Polskim Krzyżem oraz ze Związkiem Żołnierzy WP Koło nr 10 w Żywcu. Zgłosiło się 51 chętnych, w tym 22 kobiety i 29 mężczyzn. Krew oddało 39 osób. Razem zebrano dokładnie 17,550 litrów życiodajnego płynu. 

Ponadto w Klubie Globik przy ulicy Sporyskiej o godzinie 12.30 wystawione zostało Przedstawienie Jasełkowe "Dziewczynka z zapałkami" w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 6 w Żywcu oraz odbył się koncert kolęd uczniów Żywieckiego Instytutu Rozwoju Artystycznego. O godzinie 17.00 w budynku Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu rozpoczął się Koncert Podopiecznych Fundacji Braci Golec "Żywieckie Pastorałki". Ponadto w siedzibie MCK można było skorzystać z porad logopedycznych dla rodziców.

W całej gminie Rajcza kwestowało 29 wolontariuszy. Sztab WOŚP mieścił się w GOKiS w Rajczy, gdzie od wczesnych godzin rannych gromadzili się wolontariusze odbierając puszki, z którymi kwestowali w Rajczy Dolnej, w Rajczy Centrum, w Rycerce Dolnej, w Rycerce Górnej, w Soli. Łącznie zebrano 14 252,34 zł. Przykładowo w małej wsi Sól wolontariusze: Asia, Julka, Dominik, Mateusz i Michał i opiekun Pani Agnieszka spisali się "na medal". Do skarbonek zebrali 2634,55 zł. Akcja odbyła się tutaj dzięki Księdzu Proboszczowi Janowi Mamcarzowi. 

13 stycznia 2019 roku przy okazji finału WOŚP odbył się w Rajczy I Dzień Dawcy Szpiku, gdzie zarejestrowało się 35 potencjalnych dawców szpiku. Wielkie podziękowania należą się wszystkich wolontariuszom zaangażowanym w tę akcję.

Harcerze z "Zośki" kwestowali w gminie Ujsoły. XXII DH IGNIS z Rajczy kwestowali w rodzimej miejscowości oraz pomagali w finale akcji WOŚP w Węgierskiej Górce.

Podczas finału WOŚP w Bacówce PTTK na Rycerzowej zebrano rekordową sumę 26 261,51 PLN (oraz 2 euro i 8 tysięcy wonów koreańskich). Gra zaczęła się już piątek i trwała do niedzieli. Całością kierowali Wolontariusze WOŚP oraz Ekipa Bacówki Kamila, Sandra, Krzysztof, Darek i Stefan.

W sobotę odbyła się licytacja sprzętu górskiego, pamiątek z podróży, książek, nalewek, miodów i dóbr wszelakich. Po licytacji nastąpiła premiera pokazu Kamila Kielar z samotnej wyprawy kajakarskiej po Pacyfiku u wybrzeżu Kolumbii Brytyjskiej w poszukiwaniu niedźwiedzi - duchów. Były rozmowy do rana, opowieści górskie i gry planszowe. Wszyscy turyści i goście zaproszeni byli na pomidorową, z której cały dochód szedł do puszki Orkiestry. 

Schronisko PTTK na Przełęczy Przegibek zaprasza do licytacji dwuosobowego pobytu w swoim schronisku w ramach akcji Góry dla wcześniaków za pośrednictwem aukcji allegro tutaj. Na dzień dzisiejszy licytuje 13 osób, a cena noclegu wynosi na tą chwilę 315 zł. 

(do wykorzystania do końca  lutego 2019 roku).

Poniżej krótka fotorelacja z tego co działo się wczoraj:

Zdjęcia: Magdalena Sporek, GOKiS Rajcza, Harcerze, OPG Węgierska Górka, Daniel Franek Okiem Fotoreportera, Finał WOŚP na Rycerzowej

Udostępnij Drukuj E-mail