2 komentarze

Do jednej z największych imprez biegowych w południowej Polsce pozostało kilka tygodni, a w miniony wtorek 21 lutego w Żywcu odbyła się konferencja prasowa z udziałem Starosty Żywieckiego Andrzeja Kalaty, Wicestarosty Stanisława Kucharczyka, Burmistrza Miasta Żywca Antoniego Szlagora oraz Dyrektora Biegu Mirosława Dziergasa. Służby mundurowe reprezentował Komendant Powiatowy Policji podinsp. Michał Łukasik. Partnerem biegu jest Bank PKO BP SA.

XVIII Półmaraton dookoła Jeziora Żywieckiego startuje 2 kwietnia o godzinie 10.

„Mogę być tylko dumny i cieszyć się z tego, że ktoś kiedyś postanowił osiemnaście lat temu taki półmaraton przygotować” - powiedział Starosta Żywiecki Andrzej Kalata.

Dyrektor Biegu Mirosław Dziergas omówił trasę biegu i zaprezentował kilka nowości jakie czekają nas podczas 18. edycji półmaratonu. Mirosław Dziergas podkreślił także, iż organizacja imprezy biegowej na taka skalę to ogromne wyzwanie.

halfmaraton.zywiec.pl

 

Półmaraton, czyli 21km 97,5m

Półmaraton Żywiecki to przede wszystkim ogromna promocja dla regionu. To także odpowiedź na wciąż rozwijającą się "modę" na bieganie - obecnie biegaczy jest coraz więcej, coraz więcej jest też imprez biegowych, których listy startowe ciągle sa pełne. Żywiecki bieg to impreza na naprawdę wysokim poziomie organizacyjnym. Obecnie prowadzone są zapisy internetowe, a biegacze mają zagwarantowany profesjonalny pomiar czasu wraz z podaniem wyniku na numer telefonu komórkowego podanego podczas zapisów.

Półmaraton z rekordami

Czy padnie w tym roku rekord frekwencji? To pytanie wciąż pozostaje otwarte, bowiem ciągle napływają nowe zgłoszenia. Ubiegły rok to 2244 zawodników. Warto nadmienić, iż organizator biegu dla mieszkańców powiatu żywieckiego wprowadził 50% opłaty startowej zgodnej z obowiązującym terminem. Skutkiem tego na dziś mamy na liście startowej 260 biegaczy z regionu.

Rekordy trasy należą do Kenijczyków, którzy chętnie przyjeżdżają na Żywiecczyznę.

WGmedia.eu

„Szanujemy zarówno pierwszego, jak i ostatniego zawodnika"

Dla wszystkich startujących przygotowano ciekawy pakiet startowy: koszulka, pamiątkowy numer, medal na mecie, możliwość korzystania z punktów żywieniowych na trasie, posiłek po biegu - lecz najważniejszym atutem tego biegu są niewątpliwie widoki. To sprawia, że kto był tu raz - wraca ponownie. A ten półmaraton do łatwych zdecydowanie nie należy.

Trasa

Przez biegaczy określana mianem selektywnej. Startujemy z żywieckiego Rynku, przez Nowy Most kierujemy się w stronę Zarzecza.  Dalej czeka biegaczy Mała Tresna i Zapora. W Oczkowie na 15. km zawodnicy mogą skorzystać z trzeciego punktu żywieniowego na trasie.  Meta usytuowana jest na Rynku.

Co nowego?

Nowością będą strefy startowe:

1,20 - Elita

1,20 - 1,40

1,40 - 2,00

od 2,00

W każdej strefie spodziewanych jest około 500 biegaczy. Zawodników poprowadzą również pacemakerzy - przydzieleni do danej strefy. W tym roku nie ma również zgłoszeń w dniu startu. Można to zrobić jedynie do 24 marca. Aby uhonorować zawodników polskich - wprowadzona będzie osobna klasyfikacja, w której nagrody finansowe przypada także dla trzech pierwszych Polaków i Polek. Na Rynku staną także specjalne kabiny prysznicowe.

Bezpieczeństwo

Mówiąc o Półmaratonie Żywieckim nie można zapomnieć o wysiłku wszystkich tych, dzięki którym ta impreza jest zorganizowana. To z pewnością wolontariusze, którzy na trasie podają biegaczom kubki z wodą, zakładają na mecie medale i sprzątają trasę po zawodach. W półmaraton zaangażowanych jest 200 wolontariuszy.

Impreza dookoła Jeziora Żywieckiego to także duże zaangażowanie dla służb mundurowych, bowiem bieg odbywa się przy ruchu ograniczonym. Nad bezpieczeństwem biegaczy będzie czuwać ponad 60 policjantów - ich liczba może wzrosnąć w zależności od  ilości zawodników na starcie.

halfmaraton.zywiec.pl

 

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły