Bez komentarzy

Weronika Czaniecka jest osobą niewidomą. Od 8 lat systematycznie uczęszcza na treningi z wioślarstwa. Jej praca i zaangażowanie doprowadziły ją do złotego medalu Mistrzostw Polski w wioślarstwie i dwóch srebrnych medali Mistrzostw Polski w wioślarstwie halowym. Jest jedną z wyróżniających się osób w środowisku wioślarzy. Jej pierwsze spotkanie z wioślarstwem miało miejsce w Ośrodku dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie gdzie ukończyła szkołę średnią, a obecnie jest uczniem szkoły policealnej. W Ośrodku UKS Salwator NPS w Krakowie odbywają się zajęcia na ergometrach.

Po zakończeniu nauki wiosłowania na ergometrze Weronika Czaniecka rozpoczęła treningi na przystań wioślarską, gdzie na Wiśle nauczyła się wiosłować na wyczynowych łodziach wioślarskich. Oprócz treningów i zawodów chętnie udziela się w różne wydarzenia i działania organizowane przez klub.

Pomimo swojej niepełnosprawności Weronika może być przykładem dla wielu osób. Swoją postawą pokazuje że bycie osobą niewidomą jest czymś normalnym. To ona niejednokrotnie uczy swoje koleżanki i kolegów poruszania się w nowym otoczeniu np. w trakcie klubowych obozów i wyjazdów. Swoje umiejętności ruchowe które nabyła w trakcie nauki wiosłowania potrafi przenieść na inne płaszczyzny. Na zimowisku nauczyła się jeździć na nartach, a latem pływać i jeździć na rowerze.

W okresie letnim można ją spotkać na tandemie w Rycerce Górnej. Weronika miała okazję również chodzić po Beskidach z wolontariuszami Fundacji "Pogranicza Bez Barier".

"Uczniowski Klub Sportowy Salwator NPS Kraków zrzesza w głównej mierze (ale nie tylko) osoby niepełnosprawne, dla których pasją, a niekiedy sposobem na życie jest uprawianie wioślarstwa. Dlatego też, nieodłączną częścią naszego działania jest współpraca ze szkołami, gdzie uczą się niepełnosprawni. Dla swoich podopiecznych organizujemy zajęcia sportowe ukierunkowane na wioślarstwo. Dla tych, którzy chcą się po prostu poruszać też znajdujemy miejsce. Wierzymy bowiem, że ruch to zdrowie, a integracja z osobami niepełnosprawnymi wzbogaca nas jako ludzi. Latem i zimą spotykamy się na obozach i zgrupowaniach, gdzie aktywnie spędzamy czas." - mówi Robert Niesyczyński,  UKS Salwator NPS Kraków.

Więcej  informacji na http://ukssalwatornpskrakow.pl/.

 

źródło i zdjęcia:  Robert Niesyczyński,  UKS Salwator NPS Kraków

 

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail