Bieg na Grojec 23.04.2016
Oceny: (2 razy)

Biegacze zdobyli Grojec!

W sobotnie przedpołudnie na starcie XXVI Wiosennego Festiwalu Biegowego w Żywcu stanęło prawie 170 biegaczy. Kolejny bieg na Grojec - rozgrywany w ramach cyklu "Złotej 50-tki" - odbył się 23.04.2016 ze startem sprzed żywieckiego Amfiteatru. Żywiec przywitał zawodników słoneczną pogodą, a szczyt Grojca piętrzący się nad miastem zachęcał do szybkiego pokonania trasy, by nacieszyć oko pięknymi krajobrazem.

Autor: Daniel Franekzdj.: Daniel Franek

Punktualnie o godzinie 11 na linii startu ustawili się zawodnicy, by po sygnale startera wyruszyć na szlak. Początkowy odcinek to płaski kilometr, który pozwolił walczącym o czołowe lokaty biegaczom na objęcie prowadzenia. Wkrótce ostry zakręt w lewo i rozpoczyna się stromy podbieg. Od tej pory po rozgrzewającym kilometrze można już odczuć pracę wszystkich mięśni, zaczyna się bowiem mozolna wspinaczka na szczyt Grojca. Wąski szlak nie ułatwia wyprzedzania wolniejszych zawodników. Po pierwszych podbiegach zawodnicy wbiegają na łąki, z których widok daje przedsmak tego, co czeka ich na szczycie. Na trasie biegu nad całością zawodów czuwają sędziowie oraz - co najbardziej cieszy - grupy dopingujących kibiców. Końcówka biegu to chyba najtrudniejszy odcinek - stromy podbieg, ale sił dodaje świadomość, iż do mety pozostało niespełna 500 metrów. Meta, tego alpejskiego biegu, usytuowana jest bowiem na samym szczycie Grojca - na wysokości 612m n. p. m. A na mecie - gratulacje dla każdego, komu udało się ukończyć bieg.

Na górze pierwszy zameldował się zawodnik RMD Montrail Team - Sławomir Góra z czasem 23, 55s. Za nim trwała walka o drugie miejsce - na tej pozycji z przewagą trzech sekund uplasował się Maciej Maciejowski (24, 18s) przed Łukaszem Hildebrand (24, 21s ).

zdj.: Daniel Franek

Wśród pań zwyciężyła Magdalena Kobielusz ( 28, 33s ). Drugą i trzecią lokatę zajęły Margita Kirkpatrick (30, 00s ) i Justyna Wandzel ( 30,25s ).

Chwila wytchnienia po ukończeniu biegu, dla niektórych jeszcze pamiątkowe zdjęcie z mety i... powrót na dół tą samą trasą. Pod Amfiteatrem czekał na biegaczy specjalnie przygotowany bufet, w którym w ramach posiłku regeneracyjnego można było uzupełnić utracone siły.  Najlepsi zawodnicy w kategorii generalnej i kategoriach wiekowych podczas uroczystej dekoracji zostali nagrodzeni pucharami i upominkami.

Podczas gdy biegacze zdobywali Grojec najmłodsi próbowali swoich sił na krótszych dystansach.

Pogoda dopisała, frekwencja również - sportową sobotę w Żywcu można uznać za bardzo udaną. Zapraszamy za rok!

Artykuł: Ewa Jeremicz