Bez komentarzy

 

Istnieje wiele powodów do tego,  by się nie ruszać, lecz powody, by to zrobić, są istotniejsze.

Aktywność fizyczna to nie tylko zdrowe ciało, lecz również możliwość nawiązania kontaktów towarzyskich. Bo to nie wiek biologiczny określa nasze samopoczucie. W znacznym stopniu będziemy tacy, jak o siebie zadbany. Sport to także motywacja do wyjścia z domu, co dla Seniorów ma niejednokrotnie ogromne znaczenie. Regularne ćwiczenia najlepiej bowiem rozpocząć w dobrym towarzystwie.  Stąd w żywiecki Parku można spotkać grupy  ćwiczących osób, w myśli akcji "Senior/ka Żywiec 2016"  - dwa razy w tygodniu odbywa się tam aktywny spacer z kijami, czyli Nordic Walking. Ten specyficzny marsz angażuje aż 90% mięśni, a uprawiać go mogą osoby starsze nawet po przebytych operacjach czy urazach. Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek w godzinach 10 do 11. Spacer rozpoczyna się z Boiska Sportowego w Parku Miejskim w Żywcu. Podczas spotkań istnieje również możliwość konsultacji dietetycznych. 

Nowością w maju będą dodatkowe zajęcia z gimnastyki dla Seniorów. Pierwsze ćwiczenia odbędą się już w najbliższy piątek 6 maja o godzinie 11.15 i potrwają 45 minut. Ćwiczenia dla Seniorów będą realizowane cyklicznie - w każdy wtorek ( w godz. 9 - 9.45 ) i piątek (w godz. 11.15 – 12.00). Spotykamy się również na Boisku Sportowym w Parku. Zajęcia z gimnastyki prowadzone będą przez instruktorkę Ewelinę Cienkus, jednocześnie dostosowane do szczególnych potrzeb osób starszych. Treningi takie mają charakter ogólnorozwojowy, a ich celem jest wzmocnienie organizmu i podniesienie sprawności ćwiczących. 

Pamiętajmy, iż aktywny Senior to zdrowszy Senior. Umiarkowany wysiłek fizyczny - odpowiedni dla wieku - nie obciąża nadmiernie stawów, poprawia kondycję fizyczną, wzmacnia układ sercowo-naczyniowy i zapobiega otyłości. Dzięki ćwiczeniom fizycznym poprawia się samopoczucie i  czujemy się lepiej.  Aktywność fizyczna przekłada się także na aktywność społeczną - sport sprzyja budowaniu relacji towarzyskich, a często i przyjaźni. 

Nie zatrzymamy upływu czasu, ale możemy zrobić wszystko, by jak najdłużej cieszyć się sprawnością umysłową i kondycją fizyczną. 

 

 

Artykł: Ewa Jeremicz

Udostępnij Drukuj E-mail