Bez komentarzy

Dyscyplina sportu rodem z Wielkiej Brytanii, początkowo popularna jedynie wśród wyższych sfer. Obecnie tenis ziemny jest konkurencją olimpijską, uprawianą także amatorsko wśród ludzi w różnym wieku.

Mało kto jednak wie, iż narodziny tej dyscypliny zawdzięczamy średniowiecznym mnichom. To europejskie klasztory stały się kolebką gry, w której piłkę uderzało się dłonią. Wkrótce jednak wprowadzono pierwsze prototypy rakiet. W Anglii zapalonymi graczami byli członkowie rodziny królewskiej, a z rozkazu króla Henryka VIII rozpoczęto budowę kortów w całym kraju. Według legendy to właśnie król Henryk VIII jest inicjatorem "serwisu", czyli uderzenia zaczynającego wymianę. Król był zbyt gruby, by podrzucić piłeczkę do góry - wyręczali go w tym jego służący.

 

Już wkrótce Żywiec stanie się ośrodkiem światowego tenisa i gry na naprawdę wysokim poziomie. W dniach 1 - 3 sierpnia odbędą się na kortach „Park Tenis Żywiec 1918" I Mistrzostwa Świata Księży w Tenisie Ziemnym. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda. Być może organizacja tego typu imprezy będzie dużym zaskoczeniem, jednak wielu księży gra w tę piękną dyscyplinę sportu. Słusznie zresztą jest ona kojarzona z elegancją i wysoką kulturą osobistą zawodników.

Wydarzenie zostało już poprzedzone odbywającymi się w czerwcu XVIII Mistrzostwami Polski Księży w Tenisie Ziemnym. Zawody te stanowiły jednocześnie eliminację do zbliżających się I Mistrzostw Świata. Do udziału w tej imprezie zakwalifikowani się ćwierćfinaliści. Pozostali natomiast uczestnicy wejdą do turnieju na podstawie dotychczasowego rankingu w ilości zależnej od zgłoszonych zagranicznych księży, aby w drabince było 32 zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Na turniej zjadą księża z 12 krajów - również z Filipin czy z Nowej Zelandii. „Sport jest świetną okazją do cennej wymiany poglądów i nieco innego spojrzenia na świat” - mówi pomysłodawca i główny organizator Mistrzostw ksiądz prałat Józef Caputa, na co dzień proboszcz w parafii św. Wojciecha w krakowskich Bronowicach. Rozgrywki rozpoczną się w poniedziałkowy poranek i potrwają do późnych godzin popołudniowych. Uroczyste zamknięcie Mistrzostw będzie miało miejsce w środę o godzinie 9.30.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły