Oceny: (Bez ocen)

Zmaganiami o Puchar Polski w podokręgu piłkarskim Żywiec, drużyny z niższych lig zainaugurowały sezon 2016/17.

Jak to w rozgrywkach pucharowych bywa nie obyło się bez niespodzianek. Teoretycznie słabsze drużyny z B-Klasy ogrywały o klasę lepszych rywali. Na pierwszej rundzie zmagania zakończyły takie ekipy jak: Beskid Gilowice- Rychwałd, FKS Rychwałd czy LKS Pewel Ślemieńska.

W sobotnie późne popołudnie w Węgierskiej Górce wzmocniony i odmieniony kadrowo Metal mierzył się z FKS Rychwałd. Pojedynek drużyn, które miały sobie coś do udowodnienia. Z jednej strony gospodarze, którym awans do A-Klasy przemknął koło nosa kosztem rywala z Rychwałdu, z drugiej zaś przyjezdni, którzy uskrzydleni promocją do wyższej ligi chcieli zwycięstwem wejść w nowy sezon. Kto mógłby otworzyć wynik spotkania jak nie zawodnik, który zdobył ostatnią bramkę poprzedniego sezonu? Już w piątej minucie pierwszego gola w sezonie zdobywa właśnie Damian Cieślar otwierając wynik spotkania. Kolejne kapitalne akcje zwiastowały fantastyczne widowisko. Przyjezdni wyglądali momentami jak bezradny bokser po kilku mocnych ciosach nie umiejący wejść we słany rytm walki. Dwudziesta piata minuta przynosi gola na 2-0 a jego autorem Paweł Krutak! Mimo wielu dogodnych sytuacji jeszcze w pierwszej jak i w drugiej połowie spotkania gola kontaktowego zdobyli jednak przyjezdni. Wynik stykowy i nerwowa końcówka, w której żadna ze stron gola nie zdobyła i z awansu do kolejnej rundy cieszyć się mogą gracze TS Metal, którzy pokonali FKS Rychwałd 2-1!

Niedzielny pojedynek Magury Bystra z Beskidem Gilowice- Rychwałd miał tylko jednego faworyta. Przyjezdni jako przedstawiciel A-Klasy Żywiec nie mógł mieć problemów z pokonaniem niżej notowanego rywala. Piłka nożna bywa okrutnym sportem i lekceważenie rywala nie wychodzi nikomu na dobre. Od samego początku meczu gospodarze z impetem ruszyli na mocnego rywala! Do przerwy goli nie oglądaliśmy, ale gdyby nie świetnie dysponowany bramkarz przyjezdnych i dwa słupki, na których lądowały strzały zawodników gospodarzy wynik mógłby być zupełnie inny. Druga odsłona przynosi wreszcie gole. Przy mocno padającym deszczu i grzmotach, gola nieoczekiwanie zdobywają przyjezdni. Nie mija kilka minut a ponownie mamy remis po wykorzystanym karnym. Siedemdziesiąta minuta i znów gol dla przyjezdnych! Po radości z gola, niektórzy gracze Beskidu nie zdążyli nawet dobrze się ustawić a piłkę z siatki wyjmował już ich bramkarz! Ponownie remis 2-2! Szalę zwycięstwa przechylił na korzyść drużyny z Bystrej Dominik Żuławski ustalając wynik spotkania na 3-2 w osiemdziesiątej piątej minucie gry! Awans zasłużenie wywalczyła Magura Bystra!