Bez komentarzy

Wprawdzie mnie popularna niż jej męska odmiana, ale jednak wzbudza wiele emocji i wrażeń. Kobieca piłka nożna. W Polsce panie oficjalnie w zorganizowanych rozgrywkach grają od 1921 roku.  Kobiecy futbol w niczym nie ustępuje piłce w męskim wydaniu, a nawet być też lepszy. Przykładów nie trzeba szukać daleko, bowiem możemy pochwalić się sukcesami dziewczyn z naszego regionu.

Klub TS Mitech Żywiec powstał w 2003 roku z z inicjatywy Jana Szupiny, Tadeusza Bednarza i Jana Łuczaka.  Działacze ci - wzorem męskiego futbolu - postanowili założyć żeńską drużynę piłki nożnej. Nazwa klubu pochodzi od pierwszego i głównego do dziś sponsora - firmy Mitech Chemia Budowlana z Żywca. Klub od początku prawie swojego istnienia na obszarze piłki nożnej zaznaczył wysoki poziom i jednocześni postawił sobie tym samym wysoko poprzeczkę. Już w pierwszym sezonie 2003/2004 dziewczęta zajęły V miejsce w rozgrywkach II ligi grupy śląskiej. Kolejny sezon to już krok dalej - TS Mitech zdobywa miejsce III. Przełomowy okazał się być dla klubu sezon 2005/2006 - w tym sezonie drużyna ukończyła rozgrywki jako Mistrz II grupy ligi śląskiej. TS Mitech Żywiec to swojego rodzaju ewenement, ponieważ zawodniczki przez osiem sezonów pod rząd grają w najwyższej klasie rozgrywkowej. Ukoronowaniem ciężkiej pracy zawodniczek i szkoleniowców jest fakt, iż TS Mitech bieżącym sezonie 2015/2016 jest brązowym medalistą Ekstraligi kobiet. A sukces ten z pewnością dziewczęta zawdzięczają przede wszystkim wytrwałości i systematyczności. To efekt treningu i pracy całego zespołu, ponieważ - w przeciwieństwie do sportów indywidualnych - liczy się całość i wspólne współgranie. A jak wiemy - diabeł tkwi w szczegółach i niewiele potrzeba, by misternie budowana drużyna, zaprzepaściła cały wysiłek.

„Jestem pełen szacunku i podziwu dla naszych zawodniczek. Podziwiam ich ciężką pracę i determinację oraz ogromną wolę walki. Należy to podkreślić, ponieważ jesteśmy klubem amatorskim i nasze zawodniczki poza treningami pracują zawodowo - są sprzedawczyniami czy kelnerkami - a mimo to, potrafią znaleźć czas i siły na trening. A pracujemy cztery razy w tygodniu. Do tego jeszcze dochodzą wyjazdy na meczę, często daleko. To wszystko pochłania mnóstwo czasu i energii" - powiedział w rozmowie z nami Prezes TS Mitech Żywiec - Jan Szupina.

Nie byłoby jednak tych sukcesów bez profesjonalnych szkoleniowców. Od początku istnienia klubu zawodniczki prowadzi trenerka - Beata Kuta. To była wielokrotna reprezentantka Polski. Grała na pozycji pomocnika lub prawego obrońcy.

Na co dzień zawodniczki trenują na boisku GKS Radziechowy, tym samym korzystają z gościnności prezesa Klubu GKS Radziechowy Henryka Jakubca i jego zastępcy Aleksandra Juraszka.

W najbliższą sobotę 6 sierpnia zawodniczki TS Mitech Żywiec rozegrają pierwszy mecz nowego sezonu na boisku w Radziechowach. Rywalizować będą z drużyną Olimpia Szczecin. Mecz rozpocznie się o godzinie 11. Jednocześnie w tym dniu będzie miało miejsce wręczenie pucharów i medali za zdobycie III miejsca w Ekstralidze kobiet sezonu 2015/2016.

Udostępnij Drukuj E-mail