Pod takim znakiem upłynął piątkowy wieczór w Amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu. A wszystko to w ramach 47. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych.

Występy rozpoczęła słowacka grupa młodych ludzi, których pełen temperamentu i mocnych rytmów pokaz wzbudził niezwykle żywą reakcję publiczności. Zespół „Rozmarija" z Preszowa zaprezentował folklor Słowacji wschodniej, a znalazł się w nim rytmiczny taniec z regionu Abov - zamieszkanego przez węgierską mniejszość narodową, taniec weselny oraz z taniec z miotłami. W repertuarze grupy był także program „Folklorpop - Mix21", stanowiący rodzaj eksperymentu muzycznego i tanecznego. W programie tym ukazano miejsce folkloru w XXI wieku oraz jego zderzenie z muzyką współczesną.

Emocje wyciszył spokojny występ Francuzów. Zespół Le Point Dalencon z Damigny swoją nazwę zawdzięcza koronce wykonywanej techniką igłową. Koronka ta rozsławiła ten region już w XVII wieku. Tutejsza sztuka koronkarstwa została wpisana w 2010 roku na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Widowisko La Point DAlencon przeniosło publiczność do Normandii sprzed lat. Ukazano życie codzienne, święta rodzinne, a także zwyczaje i obrzędy w różnych porach roku. Zespół zaprezentował interesujące stroje z lat 1830 - 1850, a także całe bogactwo kobiecych czepków.

Oro z Niszu z Serbii to kolejny zagraniczny gość występujący w piątkowy wieczór. Studencki Zespół Folklorystyczny założony został w 1959 roku. Zaprezentował tańce i obrzędy z zachodniej Serbii.

Aplauz publiczności oznajmił pojawienie się na deskach Amfiteatru w Żywcu zespołu”Wierchy" z Milówki. Podczas 45 lat swojego istnienia zespół koncertował w kraju i zagranicą. Zdobył liczne prestiżowe nagrody - Złote Serce Żywieckie, Złotą Ciupagę MFFZG w Zakopanem.”Wierchy" przedstawiły program”Kurki" - opisujący zwyczaj pożegnania z panieństwem i kawalerstwem. Niezwykle żywiołowy występ Wierchów i reakcja żywieckiej publiczności w sposób wyraźny zamanifestowały wysoki poziom artystyczny zespołu.

W egzotyczną podróż do kraju Azteków zabrał publiczność zespół Corazon De Jalisco z Guadalajary z Meksyku. W swoim programie zaprezentowali kulturę aztecką, czasy prekolumbijskich ruin i kolonialnych hacjend. W swoim programie grupa ma również folklor taneczny wielu innych stanów, a także pokaz taneczny nawiązujący do azteckiej legendy o bogini Księżyca.

Zdjęcia: Tydzień Kultury Beskidzkiej, Fot. W. Kompała

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły