Oceny: (Bez ocen)
PLG_VOTE_USER_RATING
Bez komentarzy

Już w najbliższy poniedziałek 15 sierpnia obchodzić będziemy Święto Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny. Nazywane jest ono także Świętem Matki Bożej Zielnej, a w Czechach - Matki Bożej Korzennej. Kiedyś określane było także Świętem Matki Bożej Dożynkowej. To najstarsze święto Maryjne. W tradycji katolickiej oznaczało ziemskie zakończenie życia Matki Bożej, zwane Zaśnięciem Najświętszej Marii Panny. W Jerozolimie główne uroczystości związane z tym świętem obchodzone w kościele położonym w pobliżu Ogrodu Oliwnego, gdzie znajduje się grób, z którego - tak sądzono - Matka Boża została zabrana do nieba.

Święto Matki Bożej Zielnej jest mocno zakorzenione w tradycji ludowej, bowiem uroczystości towarzyszące ściśle wiązały się ze świętem płodów rolnych, ziół i kwiatów. Święcenia te poprzedzone były starannym przygotowaniem. Konstruowano piękne i okazałe snopy zbóż z dorodnych kłosów, w które wplecione były zioła, owoce i kwiaty. Zgodnie z tradycją ludową w drodze powrotnej z kościoła na obrzeżach zagonów pozostawiano poświęcone zioła, by szkodniki nie przeszkadzały uprawom. Pozostałe poświęcone plony trzymano w domach - miały zapewnić bezpieczeństwo i powodzenie. Były też potrzebne na rok następny, bowiem z poszczególnych kłosów wykruszano ziarna pod pierwszy zasiew.

Uroczystość ta jest również wyrazem podziękowania Matce Bożej Wniebowziętej za pomoc w ciężkiej pracy na roli, za plony i za opiekę nad ludźmi. Według legendy - Matka Boża uciekająca z Dzieciątkiem do Egiptu pomogła napotkanemu rolnikowi w sianiu pszenicy. Siew okazał się wyjątkowo dorodny i obfity. Rzucone ziarno od razu kiełkowało i rosło.

Święto Matki Bożej Zielnej obchodzone jest różnorodnie w zależności od regionu. W Małopolsce na przykład wciąż żywy jest zwyczaj pielgrzymowania do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się widowiska religijne. Skład święconych wiązanek także jest różnorodny, jednak prawie w każdym regionie obowiązkowa jest lipa - bowiem w tym właśnie drzewie według wierzeń Matka Boża ukazywała się najczęściej.

Poświęcone wiązanki kwiatów miały chronić przed piorunami. Wywar z ziół z bukietów podawano cielącym się krowom. Wiązanki wykorzystywano też w celach leczniczych, najczęściej w zastosowaniu ogólnym, najważniejszy był fakt ich poświęcenia. Jednak niektóre miały konkretne przeznaczenie: jabłka stosowano na ból zębów i gardła, kapustę - podawano zwierzętom, mak miał mieć wpływ na bezsenność. Wiązanki układano też zmarłym do trumny. W tradycji ludowej Święto Matki Bożej Zielnej to święto radosne, najczęściej kojarzone z dobiegającym czasem końca ciężkich prac na roli.

 

Udostępnij Drukuj E-mail